İstanbul’un çevresinde konut fiyatları yüzde 20 arttı!

 İstanbul’un çevresinde konut fiyatları yüzde 20 arttı!

COVID-19 salgını nedeniyle villa ve bahçeli evlere talep yükselince İstanbul’un çevresindeki özelikle Uskumruköy, Zekeriyaköy ve Kilyos ilçesinde ev fiyatları yükseldi.


Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını süresince İstanbul’da villa ve bahçeli yapılara olan talebi yükselince, bu özelliklere sahip bölgelere olan ilgi de her geçen gün yükseliyor. Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre; bölgede villa projelerine sahip Ulus, Etiler, Bebek ve Çengelköy gibi bölgeler ön planda olurken, merkeze nispeten uzak kırsal kentlerde gözde şehir merkezi oldu. Geniş arazi arzının yanı sıra fiyatların daha uygun olması bu bölgeler için aramaları daha çok yükseltti. Talep ile beraber Uskumruköy’de fiyatlar yüzde 22, Zekeriyaköy’de yüzde 20, Kilyos’ta yüzde 15 ve Şile‘de de yüzde 17’ye varan oranda artış gösterdi.


“Bahçeli evler fiyatını koruyacak"

 İstanbul’un çevresinde konut fiyatları yüzde 20 arttı!


Eva Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı , salgın süreci boyunca İstanbul ve Türkiye'de fiyat düşüşü beklediğinden bahsederek “Zekeriyaköy, Çekmeköy, Bahçeşehir’in bahçeli kısımlarında fiyatın kendisini korumasını bekliyorum. Diğer yerler olan Beyoğlu, Şişli ve Kadıköy'de ise düşmesini bekliyorum” açıklamasında bulundu.


“Kiralık talebi satılıktan yüksek”

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Duygu Yılmaz, bu süreçte açık hava ile temas gibi ihtiyaçların ön planda olduğunu ve bahçeli konutlara olan talebin arttığını açıkladı. Bu amaçla şehir dışı projelerin yoğunlaştığı bölgelerde bulunan Göktürk, Kemerburgaz, Bahçeşehir, Sarıyer ile Beykoz, Şile hattından meydana gelen, bölgenin kuzeyinde yer alan bölgelere talep olduğunu anlatan Yılmaz, “Son dönemde bahçeli olan konut arayışı artmakla birlikte, satışları bu belirsizlik ortamında seyrek gerçekleşti'' şeklinde konuştu. Bahçeli konutlarda ise kiralama işlemlerinin daha fazla yükseldiğini ifade eden Yılmaz, “Talep edilen kira fiyatlarındaki artış oranına bakıldığında Avrupa Yakası’nda yüzde 35'e yakın, Anadolu Yakası’nda ise yaklaşık yüzde 25 artış yaşandı” diye konuştu. 


“Satılık %7, kiralık %5 arttı"

 İstanbul’un çevresinde konut fiyatları yüzde 20 arttı!


Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü Yusuf Mert Yılmaz, salgın döneminde insanlar, teraslı bahçeli ve balkonlu binaları tercih ettiğini söyleyerek, bu tarz yapıların yoğunlaştığı Uskumruköy, Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Göktürk gibi bölgelerde talebin yükseldiğini açıkladı. 


Bu bölgelerde olan arama taleplerinde 3 kat arttığını anlatan Yılmaz, “İstanbul genelinde COVID-19 salgını sonrası ortalama metrekare satış fiyatlarında yüzde 7, kiralama fiyatlarında ise yüzde 5 civarında artış oldu” diye konuştu.


Lüks Emlak Danışmanı Evrim Başaran Kırmızıtaş ise talebin arttığı bir diğer ev tipinin ise havuzlu villalarda meydana geldiğini söyledi.