09 / 08 / 2022

Kadir Topbaş, Çamlıca Camii'nin çevresi için kentsel dönüşüm müjdesi verdi!

Kadir Topbaş, Çamlıca Camii'nin çevresi için kentsel dönüşüm müjdesi verdi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada Çamlıca Camisi'nin çevresinde kentsel dönüşüm yapılacağını müjdeledi...


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'de opera binası yapılacağını belirterek, "Caminin projesi de tamamlanmak üzere. O bölgede camiye ihtiyaç var, yapılacak." dedi.


Topbaş, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, İstanbul’daki toplu taşımayı vatandaşların meydanlardaki demokrasi nöbetine rahat ulaşması için 31 Temmuz’a kadar ücretsiz yaptıklarını anımsattı.


Kente 16,3 milyar liralık daha yatırım yapmaya hazırlandıklarını açıklayan Topbaş, projelerin hız kesmeden devam edeceğini kaydetti.


Topçu Kışlası


Taksim'e yapılacak Topçu Kışlası’nı bir inatlaşma sebebi olarak görmemek gerektiğini, koruma kurulu ve mahkeme kararlarının ortada olduğunu dile getiren Kadir Topbaş, eserin sanat galerisi, müze ve alt kısmının kafe olarak hizmet verebileceğini kaydederek, "Taksim şu anda yaşamıyor, sadece transit geçiş noktası. Taksim, insanların fazlaca gitmeyi arzu ettiği bir yer de değil. Burası müze tarzı bir sanat galerisi ve kafeleriyle çok daha modernleşmeye doğru gidebilir." diye konuştu. 


Taksim'e opera binası da yapılacağını, caminin projesinin de tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Topbaş, "Caminin yeri koruma kurulundan onaylandı. Bölgenin koruma amaçlı imar planlarında da var. Yasal süreçleri tamamlandı. O bölgede camiye ihtiyaç var, yapılacak. İnsanlar maalesef şu anda barakada ibadetlerini yapmaya çalışıyor. Taksim'de barakadan bir cami var. İnsanlar cuma namazını dışarıda kılıyor yaz, kış. Bu hoş değil." ifadelerini kullandı.


Çamlıca Camisinin çevresinde kentsel dönüşüm yapılacağını kaydeden Topbaş, şunları söyledi:


"Çamlıca’ya ulaşım için viyadükler yapacaktık. Ancak doğal SİT alanı olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. Arazide problem yapabilir. Kamulaştırma, istimlak bedelleri de fazla. Bu nedenle oraya bir tünel çalışması başlattık, devam ediyor. Ancak tünel de yetemeyeceği için Çamlıca’ya metro yapıyoruz. Metrobüs ve metro hatlarına entegre bu hatla insanlar, bir mutabakatı ve inançlarını orada yaşayabilecekler. Daha önce açıkladığımız teleferik sisteminin üzerinde tartıştığımız noktalar var, şu anda bekliyor. Yine Çamlıca Camisinin yanına büyük bir park yaparak Gazi Çengelköy Parkı ismini vereceğiz." 


Başkan Topbaş, 3. havalimanının ekonomik olarak İstanbul ve Türkiye için çok önemli olacağını, İstanbul'un istihdam ve ekonomik olarak daha da güçlenmiş olacağını sözlerine ekledi.


AA
Haber Posta Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, İstanbul’daki toplu taşımayı vatandaşların meydanlardaki demokrasi nöbetine rahat ulaşması için 31 Temmuz’a kadar ücretsiz yaptıklarını anımsattı. Bu sürede minibüs ve dolmuş esnafının mağduriyetlerinin söz konusunu olduğunu, bu nedenle toplu taşımanın 20.00 - 06.00 arasında ücretsiz yapılması konusu üzerine çalıştıklarını belirten Topbaş, sosyal medyada ücretsiz taşımanın ardından zam yapılacağı iddialarına ilişkin de "Asla zam yapılmayacak." dedi.


Kente 16,3 milyar liralık daha yatırım yapmaya hazırlandıklarını açıklayan Topbaş, projelerin hız kesmeden devam edeceğini kaydetti.


'Taksim'de camiye ihtiyaç var' 


Taksim'e yapılacak Topçu Kışlası’nı bir inatlaşma sebebi olarak görmemek gerektiğini, koruma kurulu ve mahkeme kararlarının ortada olduğunu dile getiren Kadir Topbaş, eserin sanat galerisi, müze ve alt kısmının kafe olarak hizmet verebileceğini kaydederek, "Taksim şu anda yaşamıyor, sadece transit geçiş noktası. Taksim, insanların fazlaca gitmeyi arzu ettiği bir yer de değil.


Burası müze tarzı bir sanat galerisi ve kafeleriyle çok daha modernleşmeye doğru gidebilir." diye konuştu. Taksim'e opera binası da yapılacağını, caminin projesinin de tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Topbaş, "Caminin yeri koruma kurulundan onaylandı. Bölgenin koruma amaçlı imar planlarında da var.


Yasal süreçleri tamamlandı. O bölgede camiye ihtiyaç var, yapılacak. İnsanlar maalesef şu anda barakada ibadetlerini yapmaya çalışıyor. Taksim'de barakadan bir cami var. İnsanlar cuma namazını dışarıda kılıyor yaz, kış. Bu hoş değil." ifadelerini kullandı. Topbaş, Çamlıca Camisinin çevresinde kentsel dönüşüm yapılacağını söyledi.Posta
Haber Cumhuriyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Gezi direnişini başlatan Taksim Topçu Kışlası'nın yapılacağını ve kamuoyunda tartışmalara neden olan Kabataş Meydan Projesi'nin başlayacağını söyledi. 


Erdoğan, 15 Temmuz'daki kanlı darbe girişiminin ardından Kısıklı'daki evinin önünde toplanan yurttaşlara hitap ederken Topçu Kışlası'nın yapılacağını söylemişti. Topbaş da "Taksim Topçu Kışlası'nı yapacağız. Fonksiyon olarak sanat galerisi düşünüyoruz. Onun için çok fazla ağaç kaldırılmıyor. O ağaçlar çok eski değil. Sanat galerisinin altında kafeler düşünüyoruz. İnsanların Şanzelize'ye gittiği gibi gelip orada kafelerde de geç saatlere kadar oturduğu gibi bir sanat galerisi olabilir. Altında otoparkı da olacak" dedi. Topbaş tepki çeken Kabataş Meydan Projesi'nin İstanbul için çok önemli olduğuna belirterek şöyle konuştu: "Demokrasi nöbetleri biter bitmez inşaat başlayacak. Orada baraka tarzındaki vapur iskelelerine sahip çıkıyorlar. Tenekeden yapılmış basit yapılar." Topbaş Çamlıca Camisi'nin yanına bir park yapılarak, "Gazi Çengelköy Parkı" ismini vereceklerini kaydetti. 


TMMOB'dan tepki 


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), yaptığı açıklamada, şu an Gezi Parkı için keşif günü beklendiğini ve yine stratejik planda Taksim'e bir kışla yapılmasına ilişkin hükmün iptali ile ilgili davanın da İstanbul İdari Mahkemesi'nde hala sürdüğünü belirtti.
Cumhuriyet