İnşaat sekörünün iş gücü maliyet endeksi yüzde 3.2 oranında arttı!


İnşaat sekörünün iş gücü maliyet endeksi yüzde 3.2 oranında arttı!

Saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı ilk çeyreğine ait işgücü maliyeti endeksi verilerini açıkladı.Saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı ilk çeyreğine ait işgücü maliyeti endeksi verilerini açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik işgücü maliyeti endeksi, Ocak-Mart döneminde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 arttı. Endeks, sanayi sektöründe yüzde 3,5, inşaat sektöründe yüzde 3.2 ve hizmet sektöründe yüzde 3,2 arttı. Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksi, 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 3.7 arttı. Endeks değerlerindeki artış oranları sanayi sektöründe yüzde 3.3, inşaat sektöründe yüzde 2,9 ve hizmet sektöründe yüzde 4.1 olarak gerçekleşti. 


Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç endeksinde en yüksek artış yüzde 11,1 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe gerçekleşti. İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi, 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.4 arttı. Endeks değerleri; sanayi sektöründe yüzde 3,2. inşaat sektöründe yüzde 3,5 artarken, hizmet sektöründe yüzde 1.9 geriledi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde 2014 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki çeyreğe göre en büyük değişim 24.6 azalış ile Ulaştırma ve depolama sektöründe gerçekleşti. 


Adana Medya 
inşaat piyasası , inşaat habeerleri , İnşaat sektörü , inşaat sektörü malğyet endeksi , maliyet endeksi 2014 , inşaat sekötöründe maliyet endeksi 2014 ,