30 / 05 / 2024

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi 87,49 puan oldu!

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi 87,49 puan oldu!

İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi Eylül'de 87,49 puan oldu...Türkiye İMSAD, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Eylül 2018 verilerini açıkladı.


Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Eylül 2018 verilerini açıkladı. Verilere göre, İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi 87,49 puan oldu.


İnşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetlerde, Eylül'de bir önceki aya oranla düşüş yaşandı. Faaliyet Endeksi, Ağustos ayında 2,1 puan geriledi. Eylül ayında faaliyetler çalışma gün sayısının geçen yıla ve bir önceki aya göre artmasına rağmen gerilemeyi sürdürdü. Eylül dönemindeki düşüşte piyasalarda yaşanan mali sıkıntılar etkili oldu.İhracatta artış yaşandı

Yurtiçi satışlar Eylül ayında azalırken, ihracat Eylül ayında sınırlı bir arttı. Üretimde düşüş devam ederken, cirolar Eylül ayında özellikle iç satışlardaki düşüşe paralel olarak beklentiyi karşılamadı. Yurtdışı satış fiyatlarındaki artış ise durağanlaştı.Güven Endeksi 2,1 puan geriledi

Ağustos'ta kuvvet bir şekilde gerileyen Güven Endeksi’nde Eylül ayında yavaşlayarak devam etti. Ekonomik ve dış politik belirsizlikler Güven Endeksi’nin düşmesine neden oldu. Güven seviyesi bir önceki aya göre 2,1 puan düşüş gösterirken, Eylül ayında güven seviyesi 14,5 puan fark ile geçen yılın Eylül ayı güven seviyesinin altında kaldı.