'Hobi bahçeleri' için yeni önlemler geliyor!


 'Hobi bahçeleri' için yeni önlemler geliyor!

Tarım ve ormancılıkla ilgili düzenlemelerin yapıldığı hobi bahçelerinin tarım alanlarına verdiği zararların engellenmesi, gıdada taklit ve tağşiş yapanların üretimden men edilmesi nedeniyle hapis cezasına kadar yaptırımların artırılmasını planlayan yasa teklifi Meclis’e sunuldu.AK Parti tarım ve ormancılıkla ilgili düzenlemeler içeren hobi bahçelerinin tarım alanlarına verdiği zararların engellenmesi, gıdada taklit ve tağşiş yapanların üretimden men edilmesinden hapis cezasına kadar yaptırımların artırılmasını planlayan yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunuldu.


Dünya'dan Canan Sakarya'nın haberine göre; 34 maddelik yasa teklifiyle ilgili  açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, birinci sınıf tarım arazileri üzerine hiçbir izin almadan yapılan hobi bahçelerinin sayısında son dönemde önemli bir artış yaşandığından bahsederek, tarım arazilerini tahrip eden bu yapılar için yeni yaptırımlar getirdiklerini anlattı.


Vatandaşlara çağrı

“Vatandaşlarımıza sesleniyorum; hobi bahçesi adı altında izinsiz, ruhsatsız, plansız programsız herhangi bir yapı almamaları konusunda özellikle uyarıyoruz” diyen Muş, hobi bahçesi adı altında tarım arazilerine yapılan bu yapılarla ilgili 1000 TL’den az olmamak üzere her metrekare için 10 TL para cezası verileceğinden bahsetti. Bu yapılarda yapılan aykırılıkların giderilmemesi ve tarım toprağının eski haline getirilmemesi halinde 2 aylık beklemeden sonra bu cezaların 3 kat artırılarak uygulanacağını ve bunların yıkımı için belediye ve il özel idarelerini devreye gireceğini söyledi. Tarım Bakanlığı'nca büyük oba olarak adlandırılan ve tescil edilen yerlerde hobi bahçelerinin kurulması halinde cezaların 2 katı olarak uygulanacağını söyledi.


Teklifle ormanların korunmasına dönük düzenlemelerin yapıldığından bahseden Muş, sahipli arazilerde izin alınmadan yapılan ağaç kesiminde 308 TL olan para cezasının 5 metreküpe kadar yapılan izinsiz kesimlerde 500 TL bundan sonraki her metreküp için 100 TL para cezası uygulanacağını anlattı. 


İŞTE YASA TEKLİFİNDE YER ALAN BAZI DÜZENLEMELER

Yasa teklifiyle saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende alkollü içki satışıyla ilgili idari para cezası artırılarak 65 bin liradan 320 bin liraya ulaşacak.. 18 yaş altına alkol satış yasağını 5 yıl içinde üçüncü defa ihlal edenin satış belgesinin iptal edilip 2 yıl faaliyetten kapsamında yer almayacak.


- Sahipli arazilerde ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırma yapılması teşvik edilecek.


- Bozuk orman alanlarında fidanlıklar kurulması mantar ve tıbbi aromatik bitki yetiştirilip işlenmesi için tesis kurulmasına izin verilecek.


- Şeker piyasasında denetimin artırılmasına dönük olarak şirket ve fabrikalar dışında kalan şeker piyasasında faaliyette bulunarak şekeri hammadde olarak kullanan veya ticari faaliyetini yapan gerçek ve tüzel kişilerin denetiminin yapılmasına ilişkin düzenleme yapılacak. Bakanlığın şeker piyasasında yaptığı denetimlerde yanlış eksik bilgi verenlere dönük idari para cezaları yeniden gerçekleştirecek.


- Gıdada taklit ve tağşiş yapanların ürettikleri bu ürünler masrafları sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılacak ve mülkiyeti kamuya geçirilerek imha edilecek. Bu gıdaları üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecilerine 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve bin günden beş bin güne kadar adli para cezası verilecek. Fiilin 3 yıl içinde tekrarlanması durumunda gıdayı üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda işletmecisi 5 yıldan 10 yıla kadar gıda sektörü faaliyetinden men edilecek. Gerçeğe aykırı yayın yapan kişilere 20 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası verilecek.Hobi bahçeleri düzenleme , Hobi bahçeleri yıkılacak mı ,