24 / 02 / 2024

Gayrimenkulde yabancı yatırımcı sayısında artış olacak!

Gayrimenkulde yabancı yatırımcı sayısında artış olacak!

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, bu yıl yabancı yatırımcı sayısında önemli bir artış yaşanacağını beklediğini dile getirdi...


Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, sağlanan teşvikler ve kurlardaki yükselişin yabancı yatırımcı için bir fırsat olduğunu belirtti.


Geçen sene yaşanan bütün bu olumsuzluklara rağmen yılı küçük de olsa bir artışla kapattıklarını ifade eden Torun, "TÜİK rakamlarına göre konut satışlarında 2016'da 2015'e kıyasla çok küçük bir artış oldu" dedi.


2017'de yabancı yatırımcının geçen yıla göre önemli artış göstereceğini düşündüklerini ifade eden Torun, "İşte KDV, özellikle ticari gayrimenkuller muaf tutuldu, sıfırlandı. Yine yüzde 18'e tabi olan konutlarda da KDV alınmayacak, aynı zamanda tapu harçlarında da küçük bir indirim yapıldı. Bütün bunları (teşvikler) alt alta topladığınızda, yabancılar için de bir fırsat var. Şu anda kurların yükselmiş olması, yani döviz bozdurup Türkiye'ye gelen yatırımcı için de fırsat var. Bundan dolayı 2017'de yabancı yatırımcının geçen yıla göre önemli artış göstereceğini düşünüyoruz" diye konuştu.


Basra Körfezi'ne kıyısı bulunan Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) başta olmak üzere, Afrika, Balkanlar ve Türk cumhuriyetlerinden önemli oranda yatırım beklediklerini anlatan Torun, bunun ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.


"Arsa fiyatlarında suni artış yaşandı"


Sektörde en önemli girdilerden birinin arsa olduğunu belirten Torun, 2005 yılından sonra fiyatlarının talepten kaynaklı yüksek olduğunu ve bu yüzden suni artış gösterdiğini ifade ederek, "Önümüzdeki süreçte göreceli olarak tabii, şimdi 'arsalar ucuzlayacak' diye yanlış bir algı olmasın ama göreceli olarak daha düşük inşaat maliyeti içerisinde payı olması gerekir ki inşaat sektörü faaliyetini sürdürebilsin. Yani İstanbul'un çeperlerinde, tali yerlerde yüzde 50 arsa payı olan bir iş olmaz. Olması gereken yüzde 25'tir, maksimum 30'dur, bu yüzde 40-50 ise yanlış bir şey demektir. Orada bunu dikkate alarak, inşaat yapanların sıkıntı yaşadıklarını da biliyoruz. İşin de realitesi bu" şeklinde açıklamalarda bulundu.AA