Gayrimenkul yatırımcıları üniversite şehirlerini radara aldı!

Gayrimenkul yatırımcıları üniversite şehirlerini radara aldı!

Türkiye’ye gelen ve tatil bölgelerinde gayrimenkul yatırımı yapan yabancılar şimdi de gözlerini üniversite şehirlerini radarına aldı.Yatırımcıların en çok rağbet ettiği iller Antalya, Sakarya, Mersin İçel, Kocaeli, Samsun, Trabzon, Tekirdağ, Eskişehir ve Bolu olarak sıralanıyor..Türkiye’nin gayrimenkulle çektiği doğrudan yabancı sermaye miktarı mütekabiliyetle birlikte hız kazandı. Son verilere göre ülkeye gayrimenkul edinimiyle giren para 4 milyar 500 milyon dolar oldu. Hedef kısa bir süre içinde bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak. Uzmanlar bu hedefe ulaşmanın hayal olmadığını belirtiyor. Türkiye’nin dört bir köşesinin altın olduğunu belirten gayrimenkul uzmanları, yabancı yatırımcıların hikayesi güçlü olan illerde de alım yapmaya başladığını söyledi. Bir dönem Türkiye’den sadece deniz,kum ve güneşin tatını daha fazla çıkarmak için tatil bölgelerinde konut satın alan yabancıların yeni gözde illerinin ise üniversite şehirleri olduğu söylendi. Nitekim son 2 yılda üniversitesi olan şehirlerde yabancıların gayrimenkul ediniminin arttığı gözlendi.


Üniversite illerinde alım yükseldi


Üniversite illerinde yabancı yatırımcıların en çok rağbet ettiği iller Antalya, Sakarya, Mersin İçel, Kocaeli, Samsun, Trabzon, Tekirdağ, Eskişehir ve Bolu olarak sıralanıyor. Yabancı yatırımcının Antalya’da 9 bin 546, Sakarya’da bin 56, Mersin’de bin 382, Kocaeli’de 659, Samsun’da 658, Trabzon’da 526, Tekirdağ’da, 643, Eskişehir’de 277 ve Bolu’da 184 gayrimenkulde sahipliği bulunuyor. Kırıkkale, Bilecik, Çankırı ve Ardahan’da üniversite şehirleri olarak öne çıkıyor ve yüzdesel bazda yabancının gayrimenkul alımını arttırdığı diğer iller olarak yer aldı.


Geri dönüş hızı yüksek


Üniversite şehirlerinde yabancıların konut ediniminin altındaki en güçlü neden ise yüksek getiri potansiyeli. Büyük şehirlere göre daha uygun fiyatlarla konut edinmenin mümkün olduğu bu illerde gayrimenkulün kiraya verildiğinde geri alım süresi de kısalıyor. Büyükşehirlerde en düşük konut fiyatı 250 bin liradan başlıyor. Bu konutun kiraya verildiğinde getirisi eşyasız 800 lira civarında oluyor. 250 bin liranın geri dönüşü işe aylık 800 lira kira ile hesaplandığında 312 aya tekabül ediyor. Oysa üniversite şehri olan ve konut fiyatlarının 100 bin liradan satın alınabileceği Kırıkkale gibi bir ilde aylık 400 lira kira ile 100 bin lirayı 250 ayda geri almak mümkün oluyor. Her iki evin eşyalı olarak kiraya verilmesi durumunda da gayrimenkul fiyatının düşük olduğu bir ilde geri dönüş süresi avantaj oluşturuyor.


Antalya birinciliği kaybetti


Yabancı yatırımcıların tatil bölgelerinin dışında gayrimenkul edinerek daha yüksek kazanç elde ettiğini görmesi iller bazında gayrimenkul sahipliği sıralamasını da değiştirdi. 2 yıl önce yabancıların en fazla gayrimenkul sahipliğinin bulunduğu il Antalya iken, son dönemde Antalya’nın tahtını İstanbul’a bıraktığı gözlendi.Emine Açar/Yeni Şafak