15 / 07 / 2024

Ford Otosan'ın Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi hizmete açıldı!

 Ford Otosan'ın Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi hizmete açıldı!

Ford Otosan, yatırımlarını Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi ile sürdürüyor. TÜBİTAK Ar-Ge teşviği de alan ve yaklaşık 1,5 milyon euro tutarındaki tesis, Ford'un tüm dünyada bu konuda hizmet veren ilk tesisi olma özelliğini taşıyor.Ford Otosan'ın yaptığı açıklamaya göre, Ford Otosan, yatırımlarını Gölcük Fabrikası içerisindeki Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi ile sürdürüyor. TÜBİTAK Ar-Ge teşviği de alan ve yaklaşık 1,5 milyon euro tutarındaki tesis, Ford'un tüm dünyada bu konuda hizmet veren ilk tesisi olma özelliğini taşıyor. Bu tesisin turbo motorların geliştirme konusunda çalışacak bir benzeri, yıl sonuna doğru Kuzey Amerika'da açılacak. Yeni tesis ile birlikte Ford Otosan'ın İnönü ve Gölcük tesislerindeki araç ve aktarma organları test merkezlerine yaptığı toplam yatırım 21 milyon euroya ulaştı.


Ford'un Avrupa'daki ticari araç üretim üssü ve hafif ticari araç geliştirme merkezi olan Ford Otosan, yeni tesisinde dizel motorlar ve aktarma organlarının geliştirilmesi faaliyetlerini bir adım ileriye taşıyacak.


Ford Otosan'ın hem geliştirdiği ve hem de ürettiği hafif, orta ve ağır ticari araçların gereksinimleri göz önünde bulundurularak inşa edilen Egzoz Emisyon Sistemleri Test Merkezi, Ford Otosan'ın geliştirerek araçlarında kullandığı atık gazların doğaya salınımını azaltan egzoz emisyon sistemlerinin Ar-Ge çalışmalarında, daha üst bir seviyeye geçmesini sağlayacak.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, gerçekleştirilen yatırımla dışarıya bağımlılıklarını azaltacaklarını belirterek, "Bu tesis sayesinde özellikle Euro6 normlarını karşılayacak Ecotorq motorların gelişimini kendi içimizde yürüterek Ford Otosan'a yeni bir değer katıyoruz ve gelecekte gerçekleştireceğimiz diğer Ar-Ge faaliyetleri için de eşsiz bir test merkezine sahip oluyoruz" dedi.Dünya