18 / 07 / 2024

Faizler düştü! Uyanık ev sahipleri harekete geçti!

Faizler düştü! Uyanık ev sahipleri harekete geçti!

Kamu bankalarının faiz oranlarını düşürmesiyle sektör temsilcileri 0,99 faiz ile 120 ay vadeli konut kredisinde 45 bin TL'nin cepte kalacağını belirtiyor. Düşen kredi oranlarını ev fiyatlarına yansıtan uyanık ev sahipleri ise deşifre edilecek.Kamu bankaları tarafından başlatılan ve katılım bankalarının da destek verdiği konut kredi faizleri oranlarındaki indirim seferberliği vatandaşları umutlandırdı. 0,99 faizle konut sahibi olmak isteyen birçok kişi inşaat firmaları ile emlakçıların kapısını çalarken sektör temsilcileri ise fiyatlar konusunda kritik bir uyarıda bulundu.


VATANDAŞLAR HAYALLERİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Faiz indirim kararını emlakçı esnafı olarak uzun zamandır beklediklerini belirten Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, “Neredeyse 1 yıldır bu çağrıyı devlet yetkililerinden talep ettik. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte birçok vatandaşımız talepte bulunarak ev aramaya girişti. Bu oranlar biraz daha düşmeli, mevduat faizlerinin de düşmesi gerekiyor" diye konuştu.


SEKTÖR CAN ÇEKİŞİYORDU

İndirim kararı öncesinde faiz oranlarının çok yüksek olması sebebiyle konut satışlarının yok denecek seviyeye ulaştığını ifade eden Çayır, “Son açıklanan konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde Haziran ayında 61 bin 355 konut satışı gerçekleştirildi. Haziranda satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 33,26, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48,6 geriledi. Sektörümüz çok zorda idi. Adeta can çekişiyordu” dedi.


45 BİN TL CEPTE KALACAK

Faiz indirim kararının kredi kullananlara sağladığı karı rakamlarla açıklayan Çayır, “Yüzde 0,99 ile 100 bin liralık bir konut kredisinde 10 yılda ödenecek olan 116 bin liralık faiz bedeli 71 bin liraya kadar iniyor. Bu da iki oran arasında 45 bin liralık faiz bedelinin cepte kalacağı anlamına geliyor. Beklentimiz 0,70 ama buna şükür deyip ev alacakların bu oranları iyi değerlendirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.


UYANIK EV SAHİBİ DEŞİFRE EDİLECEK

Faiz indirim kararını fırsata çevirmek isteyenlere karşı tedbir alacaklarını kaydeden Çayır, “Kredilerin düşmesiyle gerek mal sahipleri gerekse müteahhit firmaların yoğun talep karşısında fiyatları artırması halinde tekrardan eski günlere yeniden döneriz. Fırsatçıların karşısında olacağımızı ve eski fiyatlar ile yeni fiyatları takip ederek bu kişileri deşifre edeceğimizi belirtmek isterim” şeklinde konuştu.