Ev yapan dar gelirli aileye 40 bin TL'lik destek!


 Ev yapan dar gelirli aileye 40 bin TL'lik destek!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, barınma yardımları ile ev yapan dar gelirli vatandaşlara 40 bin TL destek vereceklerini açıkladı.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahibi ailelerin ev yapım ve onarımıyla ilgili barınma çıkardıklarını ifade ederek "Barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek" dedi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Selçuk, Bakanlık olarak oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere evlerinin yapımı, bakım onarımı ve ev eşyası alımıyla ilgili barınma yardımı yapıldığını hatırlattı.


Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları ile yapılan barınma yardımlarında bir süre önce artış yapıldığını ifade eden Selçuk, şu ifadeleri kullandı:


"İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik." 


"Bu miktarlarla devam edecek" 

Bakan Selçuk, bu desteklerle ihtiyaç sahibi vatandaşların yaşam koşullarını düzeltmeyi, sağlıklı evlere kavuşmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyleyerek, "Kovid-19'la mücadele sürecinin başında miktar artışı kararı aldığımız barınma yardımlarımız normalleşme süreci ve sonrasında da bu oranlarla devam edecek. Bakanlık olarak farklı sosyal yardım programlarımızla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında olmayı sürdüreceğiz" açıklamasında bulundu.


Muhtaçlık kriterleri esas alınıp sosyal yardımlar ile verilen barınma yardımları daha çok kırsal alanda kendilerine ait evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi hanelerin evlerindeki yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik yapılıyor.
ev yapana destek , ev yapım desteği 2020 , barınma yardımı nedir ,