20 / 06 / 2024

Ankapark ve Külliye 5 mahkemeden onay aldı!

Ankapark ve Külliye 5 mahkemeden onay aldı!

Ankapark ve Külliye’ye, 5 mahkemeden onay çıktı. TMMOB ve bağlı odalar, AOÇ’deki plan iptalleri için açtıkları davaları bir bir kaybetti. 2010 imar planları geçerli oldu.


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı 5 oda, yapımı devam eden Ankapark ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin de aralarında bulunduğu, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) imar ve ulaşım planlarının iptali amacıyla açtığı davaların 5'ini daha kaybetti. Böylece daha önce Ankapark ve AOÇ ile ilgili olarak 2010 yılında yapılan imar planı, tekrar geçerli hale geldi.


"BOŞA KOŞUYORLAR"

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Çalışmalarımıza 22 yıldır onay veren Ankaralılara inat, neredeyse her projemizi engellemek için mahkemeye koşan Mimarlar Odası ve arkasına takılan ideolojik saplantılı diğer odaların boşa koştukları, bu kez de mahkemeler tarafından onaylandı" dedi. Mimarlar Odası'nın başını çektiği bazı odalar tarafından, Ankapark ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni de kapsayan AOÇ sınırları içindeki çalışmalara izin veren Bakanlar Kurulu kararlarının iptali amacıyla, idare mahkemelerinde ve Danıştay 6. Dairesi'nde birçok davalar açılmıştı. Gerek imar planlarının, gerekse KDGPA (Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı) ilanına ilişkin kararların iptaline yönelik açılan davalardan 5'i, TMMOB aleyhinde sonuçlandı. Ankapark'taki çalışmaların iptali için de mahkemeye giden ve bir kez daha eli boş dönen odalar, sadece Ankapark ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bulunduğu AOÇ'deki plan iptalleri için açtığı davalardan 4'ünü, 2016 yılında, 1'ini de 2015 yılında kaybetmiş oldu. TMMOB ve bağlı odaları (Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, Peyzaj Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası) ile Ankara Barosu tarafından açılan davalardan 5'i, Danıştay 6. Dairesi ve Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından bu yıl içinde ya reddedildi ya da mahkemece verilen karar bozuldu.


"HAYRI ENGELLİYORLAR"

Başkan Gökçek, verilen kararları, Ankara'nın daha güzel bir kent olması adına son derece "mutluluk verici" olarak nitelendirerek, "Mimarlar Odası, bugüne kadar Ankara'da her hayırlı işi engellemek için oluşturulmuş bir yapıya sahiptir. İşleri, güçleri ideolojik beyanat vermektir. Yasada meslek dayanışması için kurulan oda, yasada yazılan amaç hariç, her işi yapmaktadır" diye konuştu.


"SAPLANTI İÇİNDELER"

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Ankaralıların 22 yıldır oylarıyla destek verdiği, dünyanın örnek aldığı çalışmaların, sadece Mimarlar Odası ve arkasına takılan birkaç oda tarafından engellenmeye çalışılmasının, "ideolojik saplantıdan başka bir şey olmadığını" ifade ederek, şöyle devam etti: "Ankara için değil de ideolojik olarak bunu yaptıkları bir kez daha kanıtlandı. Mahkemelerden çıkan kararlar, Mimarlar Odası başta olmak üzere, arkasına takılan diğer odaların AOÇ hakkında boşa konuştuklarını ispatlamıştır. Mahkemeler bunlara iyi bir ders verdi. Ama bunların, aldıkları derslerle uslanacaklarını da sanmıyorum." Başkan Melih Gökçek, açılan ve hukuka uygun olmayan davalarla çalışmaların büyük oranda aksatıldığını sık sık vurguluyordu.


Sabah