09 / 08 / 2022

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 196 OSB'nin bedelsiz arsalarını açıkladı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 196 OSB'nin bedelsiz arsalarını açıkladı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili olarak, "Bu çok önemli bir fırsattır. Girişimcilerimizin bu fırsatı iyi değerlendireceklerine eminim" dedi  


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, bedelsiz arsa tahsisi konusunda, "Çok önemli bir fırsat. İyi değerlendirileceğine eminim" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili olarak, "Bu çok önemli bir fırsattır. Girişimcilerimizin bu fırsatı iyi değerlendireceklerine eminim" dedi.

Yönetmelik çıkmadan binden fazla başvurunun geldiğini, en fazla başvuru yapılan illerin Van, Mardin, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır olmasını çok önemsedeğini belirten Bakan Ergün, 196 OSB'de 10 bine yakın parselin girişimcilere tahsisinin tamamlanması halinde, tahmini 30 milyar liralık bir yatırım ve 400 bin kişilik istihdam sağlanacağını, bu yatırımlarla yapılacak olan üretim ve ihracatın Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasına büyük katkısı olacağını söyledi. Yatırımcıya bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili düzenleme Torba Yasa içinde Meclis'ten geçmişti. Daha sonra da çıkan yönetmelikle de "en az 10 istihdam" şartı getirilerek, yatırımcıya bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili yasal düzenlemeler tamamlanmıştı. Yasada öngörüldüğü şekilde, Bakanlar Kurulu, bedelsizlik oranlarını belirlemiş durumda.

Bazı OSB'lerde ‘bedelsiz' tahsis yok, ancak bazılarında da kalkınma ihtiyaçlarını gözeterek yüzde 100'e kadar bedelsiz arsa tahsisi olabilecek. Gazeteniz DÜNYA, bu önemli imkandan yararlanmak isteyen yatırımcılar için hangi OSB'de bedelsizlik oranının yüzde kaç olduğuna ilişkin tabloyu yayımlıyor. "İl ve İlçelerin Sosyo - Ekonomik Gelişmişlik Endeksine Göre 264 OSB'de Bedelsiz Arsa Teşvik Oranları" tabloda yer alıyor.

Gelişmişlik endeksi bakımından 4. bölgelerdeki OSB'lerde bedelsizlik oranı yüzde 100, 3. bölgelerde yüzde 70 - 90 arasında, 2. bölgelerde yüzde 50 - 60, 1. bölgelerde ise genellikle 0 olmakla birlikte, bu bölgeler içindeki gelişmemiş lokasyonlar için yüzde 60'a kadar bedelsiz arsa tahsisi imkanı getirildi. Genel tabloya göre 264 OSB'den 68'inde bedelsiz tahsis yapılmayacak.

53 OSB'de yüzde 100 bedelsiz

264 OSB'nin 53'ünde yatırımcıya % 100 bedelsiz arsa tahsisi yapılacak. Aksaray, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı Korgun, Çankırı (3 OSB), Diyarbakır (2 OSB), Elazığ (2 OSB), Erzurum (3 OSB), Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars (2 OSB), Kastamonu

(2 OSB), Malatya (4 OSB), Mardin, Muş, Ordu (3 OSB), Rize (2 OSB), Siirt, Sinop, Boyabat, Urfa (5 OSB), Şırnak (2 OSB), Trabzon (4 OSB), Tunceli ve Van'daki OSB'lerde yüzde 100 bedelsiz tahsis olacak. Bu imkandan yararlanması için tek koşul, en az 10 kişi istihdam edeceği taahhüdünde bulunması.

60 OSB'de yüzde 90

Yüzde 90 bedelsiz tahsis öngörülen OSB sayısı da bir hayli fazla. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın internet sitesindeki tabloya göre yüzde 90 bedelsiz tahsis öngörülen OSB sayısı 60. Bu OSB'ler de bulunduğu illerin sosyo - ekonomik gelişme durumuna göre belirlendi.

Aralarında Afyon, Amasya, Hatay, Kahramanmaraş Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Manisa, Osmaniye, Samsun, Sivas ve Uşak gibi iller var. İstanbul'a, Ankara'ya yok İstanbul'da, Ankara'da, Bursa ve İzmir gibi gelişmiş illerde ‘bedelsiz tahsis' genellikle öngörülmedi.

İstanbul'daki 8 OSB ile Ankara'daki (Şereflikoçhisar hariç) 10 OSB'de ‘bedelsiz tahsis yok. İzmir'deki 12 OSB'den 8'inde, Bursa'daki 13 OSB'den 10'unda, Kocaeli'ndeki 13 OSB'nin tamamında bedelsiz tahsis yok. Yine Bilecik I ve II, ayrıca Bozüyük'te bedelsiz tahsis olmayacak. Düzce'deki iki OSB ile Edirne'deki bir OSB'de yine bedelsiz tahsis öngörülmüyor.

İbrahim EKİNCİ/Dünya


 Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura