Esenler'de 40 bin konut dönüşecek!

Esenler'de 40 bin konut dönüşecek!

Esenler'de 4 yılda 40 bin konut kentsel dönüşümle yenilenecek. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Önümüzdeki 6-7 yılda Esenler'de dönüşmemiş konut kalmayacak" dedi.


Esenler ilçesinde kentsel dönüşüm rüzgarı hızla esmeye devam ediyor.   İlçede 5 yılda 41 bin konut dönüşüme girdi. Önümüzdeki 4 yılda da 40 bin konutun dönüştürülmesi hedefleniyor. 


Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Önümüzdeki 6-7 yılda Esenler'de dönüşmemiş konut kalmayacak" dedi.Faiz destek


Başkan Göksu, İmar Barışı'ndan gelecek gelirin kentsel dönüşümde kullanılacağını hatırltarak, "Faizsiz para desteği konusunda bakanlığımızın bir çalışması var. Dönüşümün hızlanmasını sağlayacak en büyük etken bu faizsiz para desteği olacak. Eğer söz konusu destek hayata geçerse Esenler'de çok daha hızlı dönüşüm olabilir. Çünkü buralar çok farklı bir perspektife sahip. İnşallah imar barışından elde edilen gelir süreci hızlandıracaktır" dedi.


Göksu sözlerine şöyle devam etti; "Milletimizin can ve mal güvenliği için kentsel dönüşüm olmazsa olmaz işimiz. Bunu yapmak zorundayız. Onun dışında hiçbir gerekçenin anlamı yok. Biz Esenler olarak ilçemizin can ve mal güvenliği için kentsel dönüşüm yapmak zorundayız" Barışa büyük ilgi var


Tevfik Göksu, barışın Esenler gibi ilçelerde yüzde 70'e yakın bir muhatap kitlesi olduğunu belirterek, başvuruların kısa sürede tamamlanacağını, toplam 100 bin kişinin barışacağını söyledi.
Fiyatlar 10 kat arttı


1- Son 5 yılda 12 bin devlet, 6 bin belediye ve 22 bin konut bağımsız olarak 41 bin konutun dönüşümü tamamlandı.

2- 2012'den bu yana kentsel dönüşümle birlikte daire fiyatlarında 10 kat artış yaşandı.

3- 6 yılda 100 bin liralık bir daire, 6 yılda 1 milyon lira oldu.

4- 4 yılda 40 bin konut daha dönüşecek.

5- 6-7 yılda Esenler'de dönüşmemiş konut kalmayacak.