Enflasyonun üstünde kira artışına önlem!

Enflasyonun üstünde kira artışına önlem!

Kira artış oranlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki 12 aylık ortalamaların dikkate alınmasına yönelik düzenleme, ilgili taraflarca da olumlu bir şekilde karşılandı...TBMM Genel Kurulunda geçen hafta yasalaşan Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kira bedellerine ilişkin önemli bir düzenleme daha  yapıldı.


Türk Borçlar Kanunu kapsamında Yİ-ÜFE'ye göre belirlenen kira artış oranı artık TÜFE'deki 12 aylık ortalamalara göre hesaplanacak. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren düzenlemeyle, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak bedele ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında TÜFE'deki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Buna göre, kira artış oranında yüzde 33,64 yerine yüzde 16,33 oranı baz alınacak.


Enflasyonun üstünde zamma önlem


Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, Anadolu Ajansı muhabirlerinden Deniz Çiçek'e yaptığı açıklamada yapılan değişikliğin olumlu bir adım olduğunu belirtti.


Enflasyonun üstünde kira artışına önlem!


Taylan, şöyle konuştu: "Yİ-ÜFE gibi TÜFE oranı da yüksek seyrediyor. Dolayısıyla kiracı ve ev sahipleri bu oranları uygulayamıyordu. Vatandaşın kira artışı için uyguladığı oran yüzde 10'lar seviyesinde. Arz-talep dengesi olduğu için arzda fazlalık var. Dolayısıyla geçen yıl kiraya verdiğimiz bir yeri, bu sene aynı fiyata veremiyoruz. Dolayısıyla enflasyon oranları zaten uygulanamıyordu, uygulanmasın da." 


Taylan, genelde kira artışlarında yüzde 10-15 oranlarının uygulandığını dile getirerek, "Gelecek dönemde kira artışlarının bu oranları geçeceğini zannetmiyorum. Kiralamalarda kış ayları nedeniyle zaten durgunluk var, yaz döneminde daha yoğun olur." dedi.


"Toplumsal açıdan önemli"


Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü de kira artışlarında TÜFE'nin dikkate alınmasına ilişkin düzenlenlemeyi son derece olumlu karşıladıklarını belirtti.


Enflasyonun üstünde kira artışına önlem!


İbrahim Güllü, kirada 12 aylık ortalamaların baz alınması ve bunun aşılamayacak olmasının da tüketici, kiracı ve ev sahipleri açısından olumlu olduğunu söyledi. Güllü, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:


"Enflasyon baz alınacağı için tüketici ya da kiracının enflasyona ezdirilmemesi söz konusu oluyor. Bu düzenlemeyle kira bedellerine enflasyonun üstünde zam yapılmasının önü kapatılmış oldu. Bu da vatandaşın bütçesine katkı sağlayacak. Ev sahipleri de yüksek artış talep edip alamama sıkıntısı yaşamayacak. Bu düzenleme, kira davalarındaki artışın da önüne geçecek. Adliyelerde, kira artışı ve kira bedellerinin ödenmemesine ilişkin çok sayıda dava var. Toplumsal açıdan da önemli bir düzenleme yapılmış oldu."


Kira artışında TÜFE dönemi resmen başladı!