Mehmet Özhaseki: Sarıyer'de yerinde dönüşüme başlıyoruz!


Mehmet Özhaseki: Sarıyer'de yerinde dönüşüme başlıyoruz!

Sarıyer ve çevresini iyi bildiğini anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Sarıyer’de yerinde dönüşüme başlıyoruz” dediAK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı’nın organizasyonu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlık müsteşarları ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer Kültür Merkezi'nde, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Yüzlerce Sarıyerlinin takip ettiği toplantıda Bakan Özhaseki, Sarıyer’in merakla beklediği mülkiyet sorunu ile ilgili önemli açıklamalar yaparak, “Yerinde dönüşüm” sözü verdi


"Kentsel dönüşüm alanı ilan etmekten başka çaremiz yok"

Sarıyer ve çevresini iyi bildiğini anlatan Bakan Özhaseki, “Buradaki projeleri de yakından takip ediyorum. Bu toplantı bundan sonra beraber çalışacağımız yılların başlangıcı olacak. Türkiye’de toprakların yüzde 42’si deprem bölgesi üzerinde. Bu sorunun çözümünde kentsel dönüşüm alanı ilan etmekten başka çaremiz yok. Hiçbir ilçe belediyesinin size tapu verme imkânı yok. Söyleyenler yalan söylüyor. Kentsel dönüşümle ilgili bir riskli alan ilanı varsa yetki direk bakanlığımıza geçer” dedi. Sarıyer’de yerinde dönüşüme başlıyoruz Sarıyer’de kentsel dönüşüm çalışmalarına başlayacaklarını belirten Bakan Özhaseki, “Burada yıllardır oturan tapusu olan veya olmayan üzerinde bir ev var ve içinde bir kardeşimiz oturuyorsa onu başımızın tacı göreceğiz onu hak sahibi yapacağız. Başka çözüm yok. Çözümün yolu da bu yasadan geçiyor. Armutlu bölgesi için bir proje geliştirdik, Derbent için de büyükşehir belediyemiz çalıştı. Şimdi

önümüzdeki günlerde bu iki projenin de ucundan tutacağız, ilavelerle kentsel dönüşüme başlayacağız. Ama yerinde dönüştüreceğiz. Bunun aksi mümkün değil. Herkesin sağlıklı düzgün evlerini yaptıktan sonra bir Allah razı olsun demeniz bizim için yetecek” dedi.


Armutlu’da görüşmeler başlayacak

Armutluda müşavir firmalarımız proje yaptı projeyi sevdik, hak sahipliği için sizlerle görüşmelere başlanacak. Herkese ne yapacağımız, ne vereceğimiz, hangi süreçten geçeceğiz tek tek anlatacağız. Projeyi ilçe başkanıma göndereceğim sizler de projeyi severseniz bu mahallede o proje geçerli olacak. Biz hazırız Allah’ın izni ile mahallelerinizi dönüştüreceğiz, herkese mahallesinde ev vermeye gayret edeceğiz. Şimdiden hayrını görün güle güle oturun. Buralarda herkesi hiç para vermeden ev sahibi yapmak için adeta çırpınacağım. Ufak tefek borçlanmalar da olursa uzun vadelere yayıp sizi rahatlatmaya çalışacağım.


Bayraktar, "Şeffaflık içerisinde bunu yürüteceğiz"

Toplantıda yaptığı konuşmada Sarıyer Belediyesi’nin son dönemde yaptığı tapu çalışmalarını eleştiren AK Parti Sarıyer İlçe Başkanı Salih Bayraktar ise “2009’dan 2017’ye aradan 8 yıl geçti, mülkiyet sorununun çözümü ile ilgili herhangi bir çalışma yok. Ne zaman belediyede yolsuzluklar gündeme gelmeye başladı o zaman yine mülkiyete sarıldılar. İmar ıslah planı adı altında meclise plan getirmeye başladılar. Plan dedikleri de bildiğiniz pafta. Bunu bu millete yutturmaya çalışıyorlar. Whatsapp yazışmaları bana takıldı, "nasıl olsa millet bir şey anlamaz biz yuttururuz" diyorlar. Ama biz gerçekleri doğruları anlatmakla sorumluyuz. Şeffaık içerisinde biz bunu yürüteceğiz. Sarıyer’in tek kuruşunun da hesabını soracağız. Bu işin çözümü münferit tapu değil yerinde dönüşümdür” dedi.


Sarıyer Manşet 
Sarıyer kentsel dönüşüm son durum , sarıyer yerinde dönüşüm 2017 , Sarıyer kentsel dönüşüm ,