23 / 07 / 2024

Mehmet Özhaseki açıkladı: Daire başına 1 otopark zorunlu olacak!

 Mehmet Özhaseki açıkladı: Daire başına 1 otopark zorunlu olacak!

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda sorulara cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni otopark yönetmeliğine ilişkin açıklamalarda da bulundu...


  


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin sorulara cevap verdi.


Yeni otopark yönetmeliğiyle de ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, "Son aşamaya geldi. Kendi içimizde bazı prensip kararları verdik. 10-15 gün içerisinde Başbakanlığa, yayımlanması için göndeririz." dedi.

 

Otoparkta yeni dönemin başlatacaklarını ifade eden Özhaseki, "Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu vardı. Yani belediyeye gittiniz 12 daire yapıyorsunuz, 4 tane yer göstereceksiniz. Şimdi daire başı bir tane göstereceksiniz. 12 tane daireye 12 otopark yeri. Yoksa yapamazsınız.Eskiden otopark yeri sıkıntılı, çok yok, biz bunun parasını verelim diye bir düşünceyle paraya çevrilme vardı. Bunun kötüye kullanıldığını gördük. Şimdi yeni gelecek yönetmelikte bodrumda gözükmemek kaydıyla kaç kat isterse, emsalden sayılmamak üzere otopark yapabiliyor. Aşağı doğru yap, gözükmesin diyoruz." dedi.