Karşıyaka Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi görücüye çıktı!


Karşıyaka Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi görücüye çıktı!

Kentsel dönüşüm çalışmalarını farklı noktalarda sürdüren İzmir Belediyesi şimdi de Karşıyaka Örnekköy'deki projesini görücüye çıkardı. Başkan Aziz Kocaoğlu , bir 'bekçi kulübesi' bile yapmayanların kentsel dönüşüm konusunda ortalığı karıştırdığını söyledi..Kentsel dönüşüm çalışmalarını kentin farklı noktalarında sürdüren  İzmir  Büyükşehir Belediyesi şimdi de Karşıyaka Örnekköy'deki projesini görücüye çıkardı. Bugüne kadar bir 'bekçi kulübesi' bile yapmayanların kentsel dönüşüm konusunda ortalığı karıştırdığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu 'Biz ise bu işi kuyumcu terazisinde tartıyor ve herkesin hakkını veriyoruz. Başarabilirsek daha iyi evlerde, daha iyi caddelerde, spor alanlarında yaşayacaksınız. Başaramazsak eski tas eski hamam, eski düzen devam edecek' dedi K ent dönüşümünde 'uzlaşma ve yerinde dönüşüm' prensipleriyle hareket eden İzmir Bü, yükşehir Belediyesi, Örnekköy'deki 18 hektarlık alana ilişkin kentsel dönüşüm projesini kamuoyuna tanıttı. Bölgede uygulanması planlanan yerinde kentsel dönüşüm' projesini Deniz Baykal Kültür Merkezi'nde anlatan izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent dönüşümünün aynı anda sosyal bir dönüşüm olduğundan yola çıktıklarını ve bu konuda titizlikle çalıştıklarını söyledi. 


Kentsel dönüşüm konusundaki bakış açılarım özetleyen Başkan Aziz Kocaoglu, sistemde yaşanan sıkıntılan şöyle özetledi: 'Çarpık yapılaşma nedeniyle, 2004'ten itibaren kentsel dönüşüm Türkiye'nin gündemine geldi ve pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da çok büyük bir kaos yaşandı, yaşanıyor ve yaşanacak. Sadece boş arsaya bina yapmış kooperatif başkanı veya müteahhit 'Ben kentsel dönüşümcüyüm' diye meydana çıkıyor. Boş arsaya bina yapmanın neresi kentsel dönüşüm? Bizim kafamızdaki kentsel dönüşüm, çarpık yapılanmanın gerçekleştiği ve fiilen yaşayan bir bölgeyi ayağa kaldırmak üzere yapılan iştir. Biz bu konuda Kadifekale'den başlayarak Uzundere'de, Aktepe-Emrez'de ve Bayraklıda bir çok deneyimler kazandık. Kentsel Dönüşüm konusunda herkes; şimdiye kadar bekçi kulübesi bile yapmamış ama 'Ben de bu işi yaparım' diyen müteahhitten, bürokratından, belediye başkanından Bakana varıncaya kadar herkes davul çalıyor ama boş davul çalıyor. Ve ortalığı karıştınyor.' Vereceğimizin en yükseğini veriyoruz Olması gereken kentsel dönüşümü tarifeden Başkan Aziz Kocaoğlu, 'Memlekette bir iş yapılacak. 


Çarpık yapılar yıkılacak, vatandaşın hakkı korunacak; vatandaş yerinden yurdundan, akrabasından, komşusundan ayrılmayacak, ve daha iyi konutta oturacak.. İşin özü bu! Ve orada ne kazanılıyorsa, ne rant varsa, binanın yapılması-maliyeti hariç, o da buradaki vatandaşa kalacak. Biz bütün imkanlan zorlayarak, arkadaşlarımız bilimsel çalışma yaparak projeleri ortaya koyuyoruz. Herkesin hakkına-hukukuna göre hesap yapılıyor, ortaya bir değer çıkıyor. Bunun üzerinden uzlaşmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerden itibaren de Ömekköy'deki mal sahipleriyle görüşeceğiz. Biri gelecek 'az' diyecek, biri gelecek 'çok' diyecek, biri gelecek 'üç tane çocuğum var. Bana dört daire ver' diyecek, 50-100 metrekare arsaya bunun imkansız olduğunu ya anlayacak ya da anlamayacak. Belediye başkanlarına gidilecek 'iki kat daha fazla verin' denilecek. Halbuki gök de, güneş de bedava olsa; toprağın, orada yaşayan insanların, canlıların kaldırabileceği bir yoğunluk var. Biz bunların hepsini bilimsel olarak değerlendirdik. Bu çarpık yapılaşmalardan, kentin bu görüntüsünden kimsenin memnun olduğunu düşünmüyorum. Kimse memnun değil. Sizler de memnun değilsiniz. Burada yapılması gereken bir iş var. Bu işi el birliğiyle, gönül birliğiyle, rızayla yapmak zorundayız. El ele tutuşup yapmak zorundayız. Biz vereceğimizin hepsini zaten veriyoruz. 'Veremediğini de ver. Olmayanı da ver'. 


'Böyle bir şey yok. Ama birileri gelip 'Burayı kaça veriyorsun? Ben 5 fazla veriyorum' diyecek. Ama ona sormak lazım; kendisi hayatında bir tavuk kümesi yaptı mı acaba?' şeklinde konuştu. 

Belediyenin kazancı 'Ömekköy'dür Vatandaşlardan dedikodulara kulak aşmamalarını isteyen Başkan Aziz Kocaoğlu, proje tanıtım toplantısını izlemeye gelen Örnekköylülere şöyle seslendi: 'Karşınızda adalet dağıtan; kimsenin hakkınahukukuna, parasına-puluna dokunmamak, hatta onu büyütmek üzere, vatandaşın konforunu-yaşamını yükseltmek üzere, kenti kalkındınp gençlerimize iş bulmak için yola çıkmış bir belediye var. Büyükşehir Belediyesi var, ilçe belediyeler var. Aklımızın erdiği, gücümüzün yettiği oranda, aklı ve bilimi kullanarak çalışıyoruz. 11 senedir Belediye Başkanlığınızı yapıyorum. Ne kimseye yalan söyledim, ne bir vatandaşımızın burnunu kanattım. Bu inançla; kırmak için, dökmek için, vatandaşın malını gasp etmek için değil, tam tersine hizmet etmek ve sizin hakkınızı koruyup daha da artırmak için, çalışmak üzere yola çıktım. Desteklerseniz yapanz. Desteklemezseniz yapmayız. Verilebileceğin hepsi verildi. Sunumla da gösterdiğimiz yaşamı, tabloyu yapmak bizim ve sizin elinizde. Uzlaşırsak, el sıkışırsak, aynı yolu omuz omuza birbirimize inanarak, güvenerek yürürsek, biz bunu gerçekleştirebiliriz. Uzlaşamazsak yürüyemeyiz. Bütün dönüşüm projelerinde, dönüşüm bölgelerinin yaşanacak hale gelinebilmesi için, mevcut arsaların yanı sra başka alanlarda; yolda, spor al anında, otoparkta, kültür merkezinde, pazar yerinde ve yeşil alanda kullanılması gerekiyor. Biz bu niyetle yola çıktık. Sizlere mümkün olan her türlü imkan sunulacak. Bu iş alış-veriş pazarlığı değil! Karşınızdaki Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi. Belediyenin kan ne olacak diye sorarsanız; Belediye Başkanı, Belediye bürokratı Örnekköy'ün bugünkü fotoğrafını koyacak; yarın yapıldığı halinin fotografinı koyacak ve 'İşte ben Örnekköyü bu hale getirdim. Kenti kurtardım. Vatandaşıma hizmet ettim' diyecek. Bizim de karımız bu olacak.'


Haber EkspresÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerİzmir Örnekköy kentsel dönüşüm , örnekköy kentsel dönüşüm , Örnekköy kentsel dönüşüm projesi , örnekköy kentsel dönüşüm projesi görücüye çıktı , karşıyaka örnekköy projesi tanıtıldı , izmir karşıyaka örnekköy kentsel dönüşüm projesi ,