03 / 06 / 2023

İzmirli müteahhitler kentsel dönüşüm çağrısı yaptı!

İzmirli müteahhitler kentsel dönüşüm çağrısı yaptı!

Çanakkale'de ardı ardına yaşan depremler Ege'de deprem yönetmeliğine aykırı sağlıksız yapılaşma gerçeğini hatırlattı. İzmirli müteahhitler depreme karşı kentsel dönüşüm çağrısı yaptı.


Son günlerde Çanakkale'de ardı ardına meydana gelen depremlerle sallanıyor. Bu sarsıntılar İzmir başta olmak üzere Ege'de unutulan bir gerçeği de hatırlatmış oldu. Deprem yönetmeliğine aykırı sağlıksız yapılar gerçeği... 


İzmirli müteahhitler kentsel dönüşüm çağrısı yaptı!


Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır'da yıllardır bu gerçeğe dikkat çekenlerden. Nasır, birinci derecede deprem kuşağında yer alan ve yüzde 85'e yakın kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan İzmir'de olası büyük bir deprem öncesinde yapı stoğunun güçlendirilmesi ve yenilenmesi gerektiğini vurguluyor. Necip Nasır, birinci derecede deprem kuşağı içinde yer alan İzmir'in merkezi başta olmak üzere buyuk çoğunluğun kentsel dönüşüme ihtiyaç duyduğunu ısrarla söylüyor.


GÜÇ BİRLİĞİYLE AŞILIR 

İzmirli müteahhitler kentsel dönüşüm çağrısı yaptı!


Kentsel dönüşüm konusunda İzmir'de kat edilecek önemli mesafe bulunduğunu aktaran Tanyer 

inşaat Yönetim Kurulu Başkam Münir Tanyer bu konuda İzmirli inşaat firmalarının güç birliği oluşturması halinde sektör ve kent adına daha sağlıklı adımlar atabileceğine inanıyor. Tanyer, "1980'den sonra belediye ve inşaat mühendisleri odasının çalışmaları sonucunda denetimler arttı. İzmir denetim anlamında önemli bir noktada. 1990'dan sonra kullanılan malzeme kalitesinin artmasıyla daha kalıcı ve sağlam binalar yapılmaya başlandı. 2007'den sonra yapı denetim şirketleri devreye girdi, inşaat firmaları da daha nitelikli projelere imza atmaya başladı" diyor. 


TÜMÜ CİDDİ RİSK TAŞIYOR 

İzmirli müteahhitler kentsel dönüşüm çağrısı yaptı!


İzmir'in dörtte üçünün bir an önce yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek, "Örneğin, Bostanlı ve Üçkuyular arasındaki sahil hattı 40 50 yıllık binalardan oluşuyor. Bunların tümü ciddi risk taşıyan yapılar. İzmir'in bir an önce bu konuda planlamalar mı yapıp, sosyal donatı alanlarını içinde barındıran ada bazındaki kentsel dönüşümü gerçekleştirmesi gerekiyor" diye konuşuyor. 


BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI 

İzmirli müteahhitler kentsel dönüşüm çağrısı yaptı!


Gözde Grubu Başkanı Kenan Kalı ise, "İzmir yüzde 80 oranında kentsel dönüşüme muhtaç. Bir deprem yaşanması halinde büyük can ve mal kayıpları yaşanacak. Bunun önüne geçilmesi için gerek hükümet gerek yerel yönetimler bir an önce uygulamalara başlamalı" görüşünü paylaşıyor. 
Hürriyet EgeÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler