11 / 12 / 2023

İzmir'deki binaların yüzde 65'i kaçak, 10 bini riskli!

 İzmir'deki binaların yüzde 65'i kaçak, 10 bini riskli!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Bölge Müdürü Varan: "Ülkedeki yaklaşık 19 milyon yapının sadece 5 milyonu 1998 yılından sonra inşa edildiği için daha iyi durumda. Geriye kalan 14 milyonun yaklaşık yarısı da riskli olarak değerlendirilmektedir"


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  İzmir  Bölge Müdürü Varan: "Ülkedeki yaklaşık 19 milyon yapının sadece 5 milyonu 1998 yılından sonra inşa edildiği için daha iyi durumda. Geriye kalan 14 milyonun yaklaşık yarısı da riskli olarak değerlendirilmektedir" - İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Şahin: "İzmir'deki yapı stokunun yüzde 40'ının dönüşüme ihtiyacı vardır, risklidir. İmar planlarına aykırı olarak yapılan yapıların dönüşümünü yapıyoruz"


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Bölge Müdürü Selahattin Varan, Türkiye'deki yaklaşık 19 milyon yapının sadece 5 milyonunun 1998 yılından sonra inşa edildiği için durumunun iyi olduğunu belirterek, "Geriye kalan 14 milyonun yaklaşık yarısı da riskli olarak değerlendirilmektedir" dedi. Avrupa Yapı Denetim Kurulu İzmir Toplantısı, İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 2012 yılında çıkan yasa ile ruhsatsız ve riskli yapıların ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti. İZTO olarak riskli ve cesur düzenlemeyi destekleme kararı aldıklarını kaydeden Demirtaş, "Bu kapsamda kentsel dönüşümün parçası olmak üzere 192 hektar alanda kentsel dönüşüm yetkisi aldık. Büyük çoğunluğu üyelerimizin iş yerlerine ilişkin alanlar. Biz bu sorumluluğu üstlenirken hem Türkiye hem İzmir hem de üyelerimizi düşündük" dedi.Kentsel dönüşüm kapsamında İzmir'de her yıl 30 bin konut yapılacağını ifade eden Demirtaş, "10 yıl içinde 300 bin konut inşa edileceğini ve o tarihten sonra kentte gecekondu kalmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.


Avrupa Yapı Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı Paul Everall da çok çekici buldukları İzmir'de düzenledikleri toplantıda yapı denetim çalışmalarını ele alacaklarını kaydetti.

      

 Yapı verileriyle Türkiye

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir Bölge Müdürü Selahattin Varan ise kentsel dönüşüme ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi.Kentsel dönüşüm kavramının yeniden canlandırma, koruma, yenileme, sağlıklaştırma gibi müdahale yöntemlerini barındırdığını söyleyen Varan, Türkiye'deki temel sorunun kentleşme ve yapılaşma sürecinin şehircilik kurallarına ve imar planlarına aykırı gelişme olduğunu ifade etti.Nüfusun yüzde 98'inin deprem açısından tehlikeli bölgede yaşadığını belirten Selahattin Varan, şöyle konuştu: "1903 yılından günümüze topraklarımızda hasar doğuran 130 depremde 100 bin can ve yaklaşık 2 milyon ev kaybı yaşanmıştır. 1939 yılında meydana gelen Erzincan depreminde 60 saniye içinde 33 bin can kaybı yaşanmıştır. 1999 yılında meydana gelen Gölcük ve Düzce depremlerinde milli gelirin yüzde 10-15'i birkaç dakika içinde kaybolmuştur. Son yaşanan Van depremlerinde ise yıkılan veya ağır hasar gören konut sayısı yaklaşık 30 bindir." Türkiye'deki yapı stoğu incelendiğinde mevcut yapıların büyük kısmının eski mevzuat uyarınca inşa edildiğine dikkati çeken Varan, bu yapıların dayanıksız olduğunu, yalıtımının ve sağlıklı altyapısının bulunmadığını aktardı.Ülkedeki yaklaşık 19 milyon yapının sadece 5 milyonunun 1998 yılından sonra inşa edildiği için daha iyi durumda bulunduğunu kaydeden Varan, geriye kalan 14 milyonun yaklaşık yarısının da riskli olarak değerlendiğini belirtti.

      

İzmir'deki durum


  İzmir genelinde bina yaş ortalamasının 25 yıl ve üzerinde olduğunu, kaçak yapılaşmanın Sayıştay raporlarında yüzde 60-65 olarak belirlendiğini söyleyen Selahattin Varan, "Analizler sonunda, İzmir ve Büyükşehir Belediyesinin 2011 tarihli planında sağlıklılaştırma ve yenileme alanlarının İzmir genelinde 4 bin 371 hektar olduğu bilinmekte ve 313 bin konutun kentsel yenileme kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.


Kentsel Dönüşüm çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı denetiminde belediyeler tarafından yürütüldüğüne dikkati çeken Varan, müracaatı yapılan toplam riskli yapı sayısının 3 bin 914 olduğunu, bu müracaatlardan 3 bin 676'sınınsonuçlandığını, 920 binanın da yıkımının gerçekleştirildiğini açıkladı.

İzmir'de toplam riskli alanın bin 144 hektar olduğuna dikkati çeken Varan, "Depremin yıkacağı binaları şimdi bizim yıkmamız gerekmektedir, yaşama hakkı mülkiyet hakkından önce gelmektedir" dedi.

      

Yapı stoğunun yüzde 40'ı riskli

      

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Abdurrahman Suphi Şahin, güvenli olmayan yapı sayısının 30 ilçede 863 bin olduğunu kaydetti.

Şahin, İzmir'in yapı stoğunun yüzde 40'ının riskli olduğunu belirterek, "4 bin 700 hektarda yapı stoğu risklidir. Kentteki yapı stoğunun yüzde 40'ının dönüşüme ihtiyacı vardır, risklidir. İmar planlarına aykırı olarak yapılan yapıların dönüşümünü yapıyoruz" dedi.Kadifekale, Yeşildere ve Gürçeşme'de yapıların tahliyesinin sağlandığını ifade eden Suphi Şahin, yapı yasağı olduğu için 2 bin 140 yapının yıkılıp tahliye edilerek isteyene konut, isteyene de parasının verildiğini söyledi.

Yaklaşık 20 bin insanın tahliyesinin sağlandığını, kente 46 bin metrekare yeşil alan kazandırıldığını kaydeden Şahin, şöyle konuştu:

 "Gaziemir Aktepe, Karşıyaka Örnekköy, Konak Ege Mahallesi ki burası Roman vatandaşların yaşadığı yer. Burada sosyal yapıyı göz önünde bulundurarak az katlı binalar tasarlandı. İç avlulu içe dönük yaşam koridorları ve buluşma yerleri tasarlandı. Tarihi kilise korundu. Halk toplantıları yapıyoruz. Uzlaşma görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Uzundere'de de uzlaşma görüşmeleri devam ediyor, uygulama projelerine geçeceğiz.  Kentsel dönüşümde sosyal yaşam ve donatıalanlarının artırılmasını öngörüyoruz. Yüzde 40'a yakın yeşil alan ve ortak alan bırakıyoruz. Altı proje tamamlandığında 9 bin 600 yapıyı dönüştürmüş olacağız."Hürriyet 

Önerilen Bağlantılar : TOKİ Van kura çekilişi, Satışa çıkacak projeler