Hasan Rahvalı: Kentsel dönüşüm istikrarlı ve planlı olmalı!

Hasan Rahvalı: Kentsel dönüşüm istikrarlı ve planlı olmalı!

Kentsel dönüşüm projelerinin istikrarlı ve planlı olması gerektiğine dikkat çeken Ağaoğlu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, "Kentsel dönüşüm sadece bina dönüşümünü kapsamamalı." dedi.


Ağaoğlu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, kentsel dönüşüm projelerinin istikrarlı ve planlı olması gerektiğine dikkat çekti. Dönüşümün şehircilik anlayışına uygun yapılmadığını belirten Rahvalı, "Kentsel dönüşüm sadece bina dönüşümünü kapsamamalı." dedi. Rahvalı'ya göre Türkiye'de kolektif bir dönüşüme ihtiyaç var. 


Türkiye'de 20 milyon konutun 7 milyonunun dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyleyen Ağaoğlu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, bu binaların bir kısmında plan proje olmadığını ve bir kısmının da eski yönetmeliklere göre yapılmış, sağlıklı kabul edilmeyen binalar olduğuna dikkat çekti. 


Türkiye geneli için toplam 7 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini kaydeden Rahvalı, "Bu dönüşüm ancak 20 sene civarında gerçekleşir. 7 milyon konuttan senede sadece 350 bin konutu kentsel dönüşüme tabi tutsak 20 senede bitirebiliriz." dedi. '350 bin konutun dönüşmesi bir başarıdır.' ifadesini kullanan kullanan Rahvalı, "Ülkenin geleceğiyle ilgili 20 sene uzun bir zaman değil. Bu arada başımıza deprem gibi bir felaket gelirse bunun faturası  İstanbul  için çok ağır olur. İstanbul'da 1 milyon konutun mutlaka dönüşmesi lazım." diye konuştu


Büyükçekmece Gazetesi