12 / 08 / 2022

Elmadağ'da kentsel dönüşüm yarın başlıyor!

 Elmadağ'da kentsel dönüşüm yarın başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Elmadağ Belediyesi yarın atacakları imza ile dönüşüme start verecek. 1239 hak sahibinin bulunduğu bölgede yerinde dönüşüm ilkesi uygulanacak. Proje 8 yılda tamamlanacak.Dönüşüm projesinde hak sahiplerinin yaşadıkları evlerinden çıkmadan konut inşaatlarının başlaması ile kira yardımı yükü hafifletilecek. Hak sahiplerinin %50 ‘si ilk konutlarını borçsuz alabilecek.


Toplam 71,5 hektar alanda 2 Bin 772 konutun dönüşümünü sağlayacak projenin imzaları yarın atılıyor.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Elmadağ Belediyesi yarın atacakları imza ile dönüşüme start verecek.1239 hak sahibinin bulunduğu bölgede yerinde dönüşüm ilkesi uygulanacak. Proje 8 yılda tamamlanacak.Bölgeye yapılacak konutlarda tasarım yapılırken aile büyüklükleri ve mevcut konut büyüklükleri dikkate alındı.


Konut yükseklikleri ve yoğunlukları merkezden -üst kotlardan alt kotlara doğru vadi boyunca devam eden peyzajla beraber azalarak devam edecek ve yükseklikleri 2 kattan başlayarak 8 kata kadar yükselecek.


Sosyal donatı alanları, Sağlık tesisleri, Spor tesisleri, camileri, kültürel tesisleri ile dönüşüm alanı Elmadağ ilçesinin odağı, incisi olacak. Ayrıca ticari hayatında canlanması amacıyla nitelikli ticari ünitelere yer verilecek.


Rekreasyon alanı içerisinde sosyal tesisler, kafeteryalar, süs havuzları, çocuk oyun alanları yer alacak. Ticari alanlar ile konut alanları bir bütün içerisinde tasarlandı. Gece gündüz kullanımları dengelendi. Yaya odaklı yaşam mekânları oluşturuldu.


Dönüşüm alanında yapılan kentsel tasarım projesinde toplamda altı tip mimari çözüm yapıldı.


Dönüşüm alanında hazırlanan fizibilite çalışmalarına göre; hak sahiplerinin %50 ‘si ilk konutlarını borçsuz alabilecek, birden fazla konut alma hakkı olan hak sahipleri ise uygun koşullarla konut sahibi olabilecek.


10,5 Hektarlık 1. Etap olarak belirlenen Rezerv alanda 595 adet konutun üretilmesi ile hak sahipleri yaşadıkları evlerden çıkmadan konut inşaatları başlayacak. Etaplar halinde 5 Etap halinde yapılacak dönüşüm ile bakanlığın kira yardımı yükü hafiflemiş olacak.