Şehircilikte yeni dönem! Yatay mimari esas alınacak!


 Şehircilikte yeni dönem! Yatay mimari esas alınacak!

ATO Congresium'da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nin açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''Yüksek yapılara son verecek, şehircilik anlayışımızda yatay mimarinin esas olduğu bir dönemi başlatacağız" dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ATO Congresium'da gerçekleşen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nin açılışında önemli açıklamalarda bulundu. 


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; yüksek yapılara son verecek, şehircilik anlayışını benimsediklerinden bahseden Bakan Kurum "Şehirlerimiz için milat olacak yeni bir kanun düzenlemesini AK Parti grubumuz Meclisimize sundu. Bu düzenleme yasalaştığında yüksek yapılara son verecek, şehircilik anlayışımızda yatay mimarinin esas olduğu bir dönemi başlatacağız" dedi.


Onbinlerce binamızı dönüşüm kapsamına gireceğini söyleyen Kurum, "Kentsel dönüşüm seferberliğinde de yeni bir aşamaya geçiyoruz. Yapı kayıt belgesi almış binalar için güçlendirme yapılabilmesinin önünü açarak onbinlerce binamızı dönüşüm kapsamına alıyoruz" şeklinde konuştu. 


Ada bazlı imar uygulamasına başlayacaklarını söyleyen Bakan Kurum "İmar planlarında artık parsel bazlı planlama yerine ada bazlı planlamayı getirecek, kaçak yapılarla mücadelede etkin bir izleme sürecini de başlatmış olacağız" açıklamasında bulundu. 


Kurum, açıklamalarına şöyle devam etti: "Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak kaçak yapıların tapularına da şerh konulacak. Artık inşallah gecekondulaşma ve kaçak yapı kavramı ülkemizin gündeminden tamamen çıkacak ve tarih olacaktır."


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm kentsel dönüşüm alanlarının ve 100 bin sosyal konut projesinin, akıllı mahalle konseptine göre inşa edileceğini belirterek, "Şu an Esenler'de yaptığımız Akıllı Şehir Projesi'nin yenilerini ülkemize kazandıracağız." dedi.


Bakan Kurum, ATO Congresium'da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi'nin açılışında, İstanbul'un ve diğer şehirlerin markalaşma sürecini, akıllı şehirciliğin ilk örneklerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığını söyledi.


Bakanlığın 81 ilin valiliğine Akıllı Şehirler Strateji Belgesini gönderdiğinden bahseden Kurum, şu ifadeleri kullandı:


"Valiliklerimiz, belediyelerimizle birlikte tüm akıllı şehir uygulamalarını belirlediğimiz öncelik sırasına göre en hızlı şekilde yapacağız. Böylece yatırımların daha verimli olduğu, kaynakların israf edilmediği bir belediyeciliği hep birlikte gerçekleştireceğiz. 2023'e kadar ekonomimize yıllık en az 25-30 milyar liralık katkı sağlayacağız. Tüm bu çalışmaları yaparken, belediyelerimizi ve girişimcilerimizi de finansal olarak destekleyeceğiz. Yedi bölgemizde kuracağımız AR-GE merkezlerinde şehirlerimizin ihtiyacı olan teknolojileri geliştireceğiz. Bu merkezlerimizde geliştireceğimiz akıllı teknolojiler içerisinde 2022 yılında üretime geçecek olan yerli otomobilimiz için de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile gerekli olan şarj istasyonlarının altyapılarını inşa edecek, navigasyon uygulamalarını hayata geçireceğiz. Şarj istasyonlarımızı yeni yapacağımız binalara entegre edeceğiz. Tüm kentsel dönüşüm alanlarımızı ve 100 bin sosyal konut projemizi, akıllı mahalle konseptine göre inşa edeceğiz. Şu an Esenler'de yaptığımız Akıllı Şehir Projesi'nin yenilerini ülkemize kazandıracağız. Bu akıllı şehir örneklerinden birini de Kanal İstanbul'un etrafında kuracağız. Nüfusu 500 bini geçmeyecek bu yeni şehrimizi akıllı mahalle, akıllı şehir ve yatay mimari anlayışına göre inşa edeceğiz."


- "Tüm özellikleri barındıran ilk örnek Kanal İstanbul olacak"

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili konuşan Kurum, "Kanal İstanbul, tamamlandığında akıllı binalarıyla yenilikçi çevre ve altyapı sistemleriyle ulaşım teknolojileriyle dünyada uygulanan akıllı şehir ürün ve hizmetlerinin tamamının aynı anda, aynı şehirde uygulandığı ilk proje olacak." ifadelerini kullandı.


Kanal İstanbul Projesi'nin İstanbul Boğazı'nı koruma ve kurtarma proje olduğunu kaydeden Kurum, projenin aynı zamanda boğazın özgürlük projesi olduğunu ifade etti.


Son 18 yılda Türkiye'nin marka projelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde gerçekleştirdiklerini anlatan Kurum, Kanal İstanbul Projesi'ni de yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde aynı inanç ve kararlılıkla düzenleyeceklerini anlattı.


Şehirler için milat olacak yeni bir kanun düzenlemesini AK Parti Grubu'nun TBMM'ye sunduğunu hatırlatan Kurum, şu ifadeleri kullandı:


"Bu düzenleme yasalaştığında, şehircilik anlayışımızda yatay mimarinin esas olduğu yeni bir dönemi başlatacağız. 2012 yılında, zatıalilerinizin başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde de yeni bir aşamaya geçiyoruz. Bundan böyle parsel bazlı planlama yerine ada bazlı planlama yapılacak. Kaçak yapılarla mücadelede etkin izleme süreci başlayacak. Artık gecekondulaşma ve kaçak yapı kavramları, ülkemizin gündeminden tamamen çıkacak, tarih olacak. Köylerde yapılacak olan yapılarla alakalı vatandaşlarımızın valilikten onay alma zorunluluğunu getiriyoruz. Bu düzenlemeyle yaylalarımızda ve köylerimizdeki çarpık yapılaşmaya son vereceğiz. İlaveten Yapı Kayıt Belgesi alan binalar için güçlendirme yapılabilmesinin önünü açarak on binlerce binamızı dönüşüm kapsamına alıyoruz."Önerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriYatay mimari 2020 , akıllı şehir nedir , murat kurum yatay mimari açıklamaları ,