Samsun’da kamusal alan oluşturuluyor!


Samsun’da kamusal alan oluşturuluyor!

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kent merkezindeki bazı kamu binalarının eski havaalanı bölgesine taşınarak, modern bir kamusal alan oluşturmayı planladıklarını dile getirdi.Başkan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri ile uzun görüşmeler sonunda bir protokol yaptıklarını belirterek, “Eski havaalanı yanı  TOKİ  konutlarının hemen altındaki yaklaşık 200 dönümlük alanın bir kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi konusunda sona gelindi. Meclisimiz onaylarsa burası bize devredilerek kentsel dönüşüm alanı ilan edilecek. Biz de bunun karşılığında silahlı kuvvetlerin oradaki tasarrufuna karşılık onların ihtiyaç duyduğu bazı tesisleri de onlara yaparak vereceğiz. Bu alana kamusal bir kimlik giydirip, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi gibi tesisleri hatta belki başka kamu kurum ve kuruluşlarının da ihtiyaç duyabileceği alanları buraya, şehrin güneyinde, çevre yoluna yakın, ikinci bulvar üzerinde olan bu alana taşırız diye düşünüyoruz. Bu düzenlemeyi yaparak, şehrin sahilini işgal etmiş olan kentsel düzen anlayışını biraz şehrin eteğinden tutarak geriye doğru çekip, şehrin güneye doğru da gelişmesini sağlayacak bir gerekçe de oluşturmuş oluruz diye düşünüyorum. Bu konu ile ilgili silahlı kuvvetlerimizle olan görüşmeler ve prosedür uzun sürdü ve sonuçlandı. Biz de bu önemli kentsel dönüşüm kararını daha fazla geciktirmemek için meclisi olağanüstü toplantıya çağırdık” diye konuştu.


Önümüzdeki dönemde yapılacak olan turizm faaliyetlerinin neler olacağını tespit etmek için tüm ilçeleri dolaştıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, şunları söyledi: “Buralarda yaptığımız toplantılar ve istişareler sonucunda ortaya bir yol haritası çıktı. Şehrimizin turizm altyapısı ve hizmetleri ile ilgili 2 yıllık bir aksiyon programının bütün ayrıntılarını hazırladık. Bundan sonra yapılacak olan karar verilen projelerin ihalelerini hızla yaparak işe başlamak olacak. Konuştuğumuz ve programa aldığımız işleri de 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’na kadar bitirmeyi hedefledik”


TOKİ Haber Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016Samsunda kamusal alan , Samsunda kamusal alan oluşturuluyor , Yusuf Ziya Yılmaz kimdir , Yusuf Ziya Yılmaz samsun , samsun kentsel dönüşüm , kentsel dönüşüm samsun , samsun kentsel dönüşüm projesi ,