Murat Taşer İzmir için projelerini tanıttı!


 Murat Taşer İzmir için projelerini tanıttı!

MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Taşer, İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde projelerini tanıttı. Taşer, ulaşım, toplu konut, kentsel dönüşüm, istihdam, otopark, sağlık turizmi, turizm gibi projelerini anlattı...
MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Taşer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun belediyenin borcu olmadığına yönelik açıklamalarını eleştirerek, "2013 yılına gelindiğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 143 milyon dolar hazine teminatlı borcu ve 194 milyon dolar da kendi teminatlı borcu olduğunu tespit ettik" dedi.


Taşer, İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde projelerini tanıttı.   


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesini ve iş gücü planlamasını sağlıklı yürütemediğini savunan Taşer, bu nedenle hizmet etmekte zorlanır hale geldiğini söyledi. Taşer, Belediyenin 4 milyar 900 milyon liralık 2014 bütçesinden 50 milyon lirayı yatırıma ayırdığını ifade ederek, bu yatırım bütçesiyle İzmir'e yatırım yapma şansının olmadığını belirtti.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinin zarar ettiğini, İZELMAN'ın zararının İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tüm şirketlerinin zararından daha fazla olduğunu iddia eden Taşer, "Mevcut belediye başkanının 'İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin borcu yoktur' söylemine karşılık yapmış olduğum araştırma neticesinde 2007 yılında 9 milyon dolar hazine teminatlı olduğunu, ancak 2013 yılına gelindiğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 143 milyon dolar hazine teminatlı borcu ve 194 milyon dolar da kendi teminatlı borcu olduğunu tespit ettik. 156 milyon avroluk bir kredi anlaşması yaptığını sayın başkan kendi ifade etti. 10 yıldır iyi bir hizmet veremeyen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geleceği de ipotek alınmış durumdadır" diye konuştu. 


Taşer, kentte ulaşımın kangren haline geldiğini, ayrıca AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde Bakanlar Kurulu'nda alınan karar sonucu İzmir'in teşviklerden faydalanamadığını, yatırımcıların Manisa ve diğer illere kaydığını ifade ederek, şöyle konuştu:


"Yerel yönetim metro hattını uzatacağını söylüyor. Bizim projesini çizdirdiğimiz, DPT onayını aldığımız, kredisini çıkardığımız, ihaleyi seçimden sonra yapalım dediğimiz 4 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular arasındaki proje, yıl 2014 hala bitirilememiş. Muazzam bir mali kayıp var. Göztepe'yi açacağını ifade ediyor. Üçkuyular hattının haziran ayına yetişmesi mümkün değil. Metroyu bitirememiş bir ekip bundan sonra yapılacak metronun teminatını nasıl verecek? Merkezi hükümet de İstanbul ve Ankara'da çeşitli metro hatlarını kendi gücüyle yapmak için hamle yaptı ama İzmir'i buna layık görmedi.


Merkezi hükümetin İnciraltı-Karşıyaka arasında tünel ve köprü projesi var. Bu proje 1999'dan beri DPT'nin tozlu raflarının üzerinde duruyor. 1999'dan beri İzmir'e bu projeyi gerçekleştirmek için bir adım atmamışken, bugün bulunmaz hint kumaşı gibi 'bu projeyi hayata geçireceğiz' demenin ne kadar mantıklı olduğunu sizlerin düşüncelerine bırakıyorum."


-"40 katır mı 40 satır mı?"


Taşer, AK Parti ve CHP'nin İzmir'de iki kutuplu bir seçimin olması için çaba sarf ettiğini öne sürerek, CHP'nin "bana oy vermezseniz Adalet ve Kalkınma Partisi gelir, İzmir'in değerlerine, Atatürkçülüğümüze zarar verir" psikolojisini insanlara yapıştırmaya çalıştığını iddia etti. CHP'nin 10 yıldır bu şekilde oy aldığını belirten Taşer, "10 yıldan beri yaptığınız hizmet ortada. Bugün gelmişsiniz kaba tabirle '40 katır mı, 40 satır mı, ikisinden birini tercih et' diyorsun" dedi.


- Projeler tanıtıldı


Taşer'in ilk 5 yılda ve 2023 yılına kadar yapmayı planladığı projeler barkovizyonla gösterildi.


Taşer'in ulaşım, toplu konut, kentsel dönüşüm, istihdam, otopark, sağlık turizmi, turizm, gençlik ve spor, bilgi ve teknoloji, tarım ve hayvancılık, enerji ve yeraltı zenginlikleri, çevre dostu belediye, rekreasyon alanları başlıklarında topladığı projeleri arasında metronun Dokuz Eylül Hastanesine, otogara ve Buca'ya ulaşması, Ödemiş ve Kiraz'a banliyö hattı, dar ve orta gelirliler için 20 bin konut üretimi, bilgisayarlı yeraltı ve yerüstü otoparkları, Silikon Vadisi kurulumu, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi gibi projeler yer aldı.


Proje tanıtım toplantısına MHP Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu da katıldı.AA

Önerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriMHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Taşer , murat taşer izmir projeleri , Murat Taşer kimdir , izmir toplu konut projeleri , izmir ulaşım projeleri , izmir kentsel dönüşüm projeleri ,