İzmir İsmet İnönü Evi'nde yenileme çalışmaları başladı!


İzmir İsmet İnönü Evi'nde yenileme çalışmaları başladı!

İzmir Konak'ta yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün adını taşıyan sokakta yer alan İnönü Evi Müzesi’nin yenileme çalışmaları devam ediyor.Konak Belediyesi Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 1884 tarihinde gözlerini açtığı ve günümüzde İnönü Evi Müzesi adıyla hizmet veren tarihi ev için kapsamlı bir yenileme çalışması başlattı. 


Baştan aşağı yenilenen müzede, İnönü ailesine ait eşya ve fotoğrafların yanı sıra İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü arasında savaş yıllarında yazılmış mektuplar da sergilenecek. Lozan kahramanı İsmet İnönü’nün meclis kürsüsünden gerçekleştirdiği konuşma da radyo aracılığıyla ziyaretçilere dinletilecek. SOKAĞIN DOKUSU DEĞİŞECEK


1999 yılından bu yana İsmet İnönü Evi Müzesi adıyla hizmet veren tarihi binada sona gelinen yenileme çalışmalarını denetleyen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, çalışmalar bittiğinde müzenin daha keyifli ziyaret edilir hale geleceğini dile getirdi. Yapılan yenilemeler sırasında her türlü ayrıntının düşünüldüğünü belirten Pekdaş, önümüzdeki günlerde yapılacak törenle müzenin yeniden ziyarete açılacağını söyledi. Geçen yıllarda İsmet İnönü’nün kızı ve aynı zamanda İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker’le müze evle ilgili bir araya gelerek yapılacak yenilemeler hakkında görüştüklerini söyleyen Pekdaş, “Özden Hanım’la yaptığımız görüşmede burası için yeni bir çalışma biçimi belirlenmesi konusunda ortak karar almıştık. Bu doğrultuda ekiplerimiz çalışmalarını yaptı. Sağlanan değişiklikle hem bu bölgenin dokusu yenilenecek hem de kentimizin kültür-sanat çalışmalarına katkı koyacak yeni bir mekan olacak” diye konuştu.

 İzmir İsmet İnönü Evi , konak İzmir İsmet İnönü Evi 2018 , İsmet İnönü Evi yenileme ,