11 / 12 / 2023

Fikirtepe'de kentsel dönüşüm sorunu!

 Fikirtepe'de kentsel dönüşüm sorunu!

Kadıköy'ün Fikirtepe bölgesinde 2012 yılında imzaları atılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılan evlerin sahipleri, projelerin hala başlamamasından yakınıyor.


Kadıköy'ün Fikirtepe bölgesinde 2012 yılında imzaları atılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılan evlerin sahipleri, projelerin hala başlamamasından yakınıyor.


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, 6 yıl önce müteahhitlik firmaları ile ev sahipleri arasında kentsel dönüşüm projesi için anlaşmalar sağlandı. Atılan imzalar sonrasında birçok ev tahliye edildi. 


Kimi kiraya çıktı, kimi taşındı


Firmaların vaatlerini yerine getirmediğini belirten ev sahipleri mağdur olduklarını belirterek, sorunun çözülmesini bekliyor. Mağdurlardan bir kısmı kirada kalıyor, bir kısmı ise kalacak yerleri olmadığı için köylerine yerleşti. Terk edilmiş metruk binaların içlerine ise yabancı uyruklu kişilerin girmesi ve giderek artığı ileri sürülen olaylar nedeniyle mahalle sakinleri endişelendiriyor.


Mağdurlar çözüm istiyor


Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm mağdurlarından, evi yıkıldığı için çadırda kalan Zeynep Düzgünoğlu, "7 aydır ben bu çadır kentteyim. Evlerimizi yıktılar ve bizi terk edip gittiler. Çok insan öldü. Çok insan köylerine yerleşti. Benim evim yok. Ben şurada çadırda yaşıyorum. Çünkü gidecek başka bir yerimiz yok. Biz demedik ki 'gelin evlerimizi yenileyin' bize ev verin. Benim yaşam hakkımı elimden aldılar. Benim barınma hakkımı elimden aldılar. Sadece beni değil, bütün Fikirtepe'yi böyle yaptılar. Ben atölyelerde çalışarak, 3 ayrı işte çalışarak bu evi yaptım. Benim tek katlı evim vardı, çok mutluydum, şimdi dilenciyim dilenci" dedi.

 

Salih Bağırgan ise "Fikirtepe’de ne sosyal yaşantı kaldı ne ahlaki yaşantı kaldı. Burada hiçbir sokakta hiç kimsenin can güvenliği yok. Bırakın bir bayanı, bir erkek olarak bile gecenin ilerleyen saatlerinde hava karardıktan sonra sokakta gezmenin hiçbir güvenliği yok. Cesareti yok insanların. Onun için buralara bir çözüm bulunmasını, emniyetimizden devletin ilgili kurumlarından rica ediyoruz. Gerçekten çok sıkıntılı buranın halkı" diye konuştu.


Mağdurlardan Ahmet Göktürk ise "Evlerimizi boşalttık. Biz burayı kiraya veremiyoruz, diye bir şey yok ama kiraya verdiğimiz kişiden 300 lira alıyorsak, kiracı bunu bir başkasına 500 liraya 1000 liraya kiraya veriyor. İçeride türlü türlü olaylar oluyor. Akşam saat 7’den sonra sokağa çıkamıyoruz. Ne biz, ne çocuklarımız. Bırakın yaya, arabayla bile zor geçiyoruz. Onun için yetkilerden çözüm bekliyoruz" dedi.


Polis yabancılar için operasyon düzenledi


Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, kentsel dönüşüm alanlarındaki boşaltılmış evler içinde kanunsuz bir şekilde oturan yabancı uyruklulara gece operasyon düzenledi. Polis, yapılan aramalar sonucunda kaçak çalışan yabancıları gözaltına aldı.

Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler