Ahatlı Antalya'nın en prestijli bölgelerinden biri oldu!

Ahatlı Antalya'nın en prestijli bölgelerinden biri oldu!

Kepez’deki gecekondudan modern bir şehre dönüşümün en güzel yaşandığı bölge Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan mahalleleri oldu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, göreve geldiği Mart 2009’da tapu probleminden dolayı 3 mahalle gecekondu yapılaşmasındaydı.


Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan, 6 yıl önce gecekondu yapılaşmasında bir varoş semti iken şimdi temel belediyecilik hizmetleri ve kamu yatırımları sonrasında Antalya’nın en prestijli bölgesi oldu.


Kepez’deki gecekondudan modern bir şehre dönüşümün en güzel yaşandığı bölge Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan mahalleleri oldu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, göreve geldiği Mart 2009’da tapu probleminden dolayı 3 mahalle gecekondu yapılaşmasındaydı.


Başkan Tütüncü, ilk önce tapu problemini çözerek, vatandaşların 30 yıla yakın özlemle bekledikleri tapularını almalarını sağladı. Tütüncü, daha sonra imar planı tadilatıyla, bölgeye kat artışı imkânı getirdi. Tapu tahsisi ve yeni imar hakkından sonra bölgede gecekondudan modern konuta hızlı bir değişim başladı. Gecekonduların yerini, imara uygun modern konutlar aldı.

 

12 milyonluk asfalt ve kaldırım

Tütüncü, imara uygun yapılaşmanın tamamlanmasının ardından bölgeye doğalgazın, fiber optik internetin gelmesini, elektrik iletim hatlarının yer altına alınmasını sağladı.

Bu yatırımlarının bitmesinin sonra ise üç mahallede kalıcı temel belediyecilik hizmetlerinin yapımına geçildi. 12 milyon liralık bir yatırımla 3 mahallenin tüm yollarının asfaltı ve kaldırımı yenilendi.

 

Sıcak asfalt güzelliği

Ahatlı Mahallesi’nde 34 bin ton asfalt, 30 bin m2 parke kaldırım, Kültür Mahallesi’nde 36 bin ton asfalt, 30 bin m2 parke kaldırım, Yeni Doğan Mahallesi’nde ise 25 bin ton asfalt ve 16 bin m2 parke kaldırım çalışması gerçekleştirildi. Üç mahalledeki 95 bin ton asfalt ve 76 bin m2 parke kaldırım yatırımının maliyeti ise yaklaşık 12 milyon lira oldu.

 

Semt spor sahası geliyor

Ahatlı Mahallesi’ne 6, Kültür Mahallesi’ne 4, Yeni Doğan Mahallesi’ne ise 3 yeni park inşa edildi. Bölgedeki hizmetlerini sürdüren Kepez Belediyesi, Kültür Mahallesi’ne, bu yıl semt spor sahası armağan edilecek. Tesiste sentetik çim futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası, bisiklet yolu ve yürüyüş parkuru olacak. Semt spor sahaları, oturma alanları, çocuk mobilyaları, açık hava spor aletleri ve peyzajıyla da mahallelere park hizmeti verecek.

 

Antalya’nın prestij mahallesi

Ahatlı ve Kültür mahallelerine ise açık semt pazarı, Kültür Mahallesi’ne ise muhtar evi yapıldı. Kepez Belediyesi’nin, halkın duasını almaya dönük bir iyilik hizmeti olan Hasta Bakım Konuk Evi de Kültür Mahallesi’nde hizmeti girdi. Başkan Hakan Tütüncü, temel belediyecilik hizmetlerini tamamladıktan sonra da Antalya’nın en prestijli kamu yatırımlarını da bölgeye getirdi.

 

En güzel İHL bölgeye yapıldı

Kepez Belediyesi’nin, Kültür Mahallesi’nde tahsis ettiği arsaya İmam Hatip Anadolu Lisesi inşa edildi.  Başkan Hakan Tütüncü’nün himayesinde, hayırsever desteği ile yapılan okula, İmam Hatip okullarının manevi kurucusu olan Mahmud Celaleddin Ökten’in ismi verildi.

Hafız öğrencilere özel bir okul olan Kepez Mahmud Celaleddin Ökten İHL, Kepez Belediyesinin, Kültür Mahallesi’nde Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis ettiği 8,5 dönümlük arazi üzerine inşa edildi.

 

Bölgeye 3 okul kazandırıldı

Yaklaşık maliyeti 15 milyon lira olan okulun ve pansiyon binasının mimari projesi, Selçuklu mimarisinden esinlenerek hazırlandı. 24 derslikten oluşan ve 600 öğrenci kapasiteli okulda, spor salonu,  400 kişilik konferans salonu, kütüphane ve 400 kişilik pansiyon bölümü ve 650 m2’lik çok amaçlı salonu bulunuyor. Tütüncü, bölgeye yeni okul binaları kazandırmak için de gayret gösteriyor.

 

Bilim ve sanat merkezi

Kepez Belediyesi’nin, arsa tahsisleri sonucu, Yeni Doğan Mahallesi iki okula kavuştu. 16 derslikli Kepez İmam Hatip Ortaokulu hizmete girdi.  Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 derslikli ilkokulu ise yatırım programına aldı. Tütüncü, bölgeye nitelikli bir lise daha kazandırmayı planlıyor. Üstün zekalı öğrencilere yetenek derslerinin verildiği Antalya Bilim ve Sanat Merkezi de Kültür Mahallesi’nde hizmete girdi.

 

İlk gençlik merkezi de bölgede

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kepez Belediyesi işbirliği ile üniversite öğrencilerinin yerleşim yeri olan Kültür Mahallesi’ne gençlik merkezi kazandırıldı. 2 milyon 757 bin liraya inşa edilen Antalya Gençlik Merkezi’nde, çok amaçlı spor salonu, tiyatro salonu, bilgisayar odaları, masa tenisi, bilardo gibi oyun alanları, resim derslikleri bulunuyor. 3 bin 800 m2 kapalı alanı olan tesis, gençlerin serbest zamanlarını geçirebilecekleri bir merkez olacak. Hizmete giren tesise, Mersin’den katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ismi verildi.

 

Ağız ve diş sağlığı merkezi yapılıyor

Antalya’nın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ de Ahatlı Mahallesi’nde olacak. Kepez Belediyesi’nin, Ahatlı Mahallesi’nde tahsis ettiği ve sağlık tesisi alanı olarak imar düzenlemesini yaptığı araziye inşa edilecek olan 50 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin yapım ihalesi gerçekleşti. Tesisin temeli önümüzdeki günlerde atılacak.Bölgeye ekonomik hareketlilik getirecek olan diğer bir yatırım ise Merkez Bankası Antalya Şubesi hizmet binası olacak.  Hizmet binası, Kültür Mahallesi’nde, Hürriyet Caddesi’nin sanayi kavşağındaki arsaya inşa edilecek.

 

Bölgeye değer katacak yatırımlar geliyor

Bir dönem gecekondu yerleşim yeri olan Ahatlı, Kültür ve Yeni Doğan, temel belediyecilik hizmetleri ve kamu yatırımları sonrasında Antalya’nın en prestijli semtlerinden biri haline geldi. Kepez Belediyesi, kent parkı, Osmanlı Has Bahçesi, Selçuklu Has Bahçesi gibi yatırımlarla bölgenin cazibesini daha artıracak. Bölgeye değer katacak olan bir yatırımı da Antalya Büyükşehir Belediyesi gerçekleştiriyor. Bölgenin doğusundaki Dumlupınar Bulvarı’ndan tramvay hattı inşa edilecek.  


Anadolu TelgrafÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler