Hükümet imar yasasında kapsamlı değişikliğe gidiyor!


Hükümet imar yasasında kapsamlı değişikliğe gidiyor!

Hükümet imar yasasında kapsamlı bir değişikliğe gidiyor. Ak Parti hükümeti 81 ile özel kalkınma planı, kentsel dönüşüme ilişkin 200 milyarlık dönüşüm ajandası hazırladı...Hükümet, imar yasasında kapsamlı bir değişikliğe hazırlanıyor. Takvim'den Hazal Ateş'in haberine göre; AK Parti, 81 ile özel kalkınma planı, kentsel dönüşüme ilişkin 200 milyarlık dönüşüm ajandası hazırladı. Buna göre;


1.    Estetik kurulları aktif hale getirilecek.


2.     Her şehrin, iklimine, coğrafi özelliklerine, tarihine, özgün mimari dokusu ile estetiğine uygun 'Kentsel Tasarım Rehberleri' hazırlanacak. 


3.     Tehlike arz ettiği öngörülen 7.5 milyon konutun dönüştürülmesi için 15 yıllık periyotta yılda 150-200 bini İstanbul'da olmak üzere 500 bin konut yenilenecek.


4.     Mahalle ve sokak kavramını öne çıkaran projelere destek verilecek. Yöresel malzeme seçimi, geleneksel mimari uygulamaları desteklenecek. 


5.     Şehir merkezlerindeki tarihi dokunun üzerinde baskı oluşturacak mimari uygulamalara izin verilmeyecek.


6.     Tarihi yerler trafiğe kapanacak. 


7.     Şehircilik Araştırma Merkezi kurulacak.


8.     Akıllı şehir uygulamaları, kent bilgi sistemiyle vatandaşın hayatı kolaylaştırılacak. 


9.     Kentsel yenileme, kentsel sağlıklaştırma, kentsel canlandırma gibi projeler desteklenecek..Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projelerimar yasası değişikliği , imar yasası 2018 ,