10 / 08 / 2022

EYG Gayrimenkul'de hisse devir işlemi tamam!

EYG Gayrimenkul'de hisse devir işlemi tamam!

EYG Gayrimenkul'de hisse devir işlemleri tamamlandı. Şirket, GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sur, Soyak Holding CEO'su Emre Çamlıbel ve gayrimenkul yatırım danışmanı Mehmet Ali Ergin ile Caner Bingöl adına tescil oldu.


Yeni yönetim, şirketin adını SPK onayından sonra RE-PIE Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ olarak değiştirmeyi planladığını açıkladı. EYG, 'nitelikli yatırımcı' olarak kabul edilen 1 milyon TL ve üzerinde nakit veya benzeri varlığı olan 86 bin kişiye odaklandı. Bu kesimin sahip olduğu varlıkların değeri yaklaşık 280 milyar TL'yi buluyor. Şirket yönetimi, 2016'da yeni oluşacak gayrimenkul yatırım fonu pazarında 500 milyon TL'lik büyüklüğe ulaşmak istiyor. 


AVM YATIRIMI DA YAPACAK 

Oluşturulacak portföylerden sağlanan kira gelirleri ve alım-satım kazançlarıyla hem yatırımcı hem de gayrimenkul sektörüne yeni kaynak yaratmayı hedefleyen şirket, konut fonlarına sepet bazında ve iskontolu olarak yatırım yapacak. Şirket bir yandan da AVM yatırımına girecek. Bunun için kira getirili ticari gayrimenkul fonu kurulacak. EYG'nin ortakları Türkiye'nin farklı yerlerindeki 8 AVM için hazırlık yaptıklarını söyledi. Yatırımcılar yabancı para cinsinden kira getirisi olan AVM'lerden katılım payı alabilecek. 3 ayda bir düzenli kira geliri sağlayacak. EYG, ayrıca arsa/arazi gayrimenkul yatırım fonu da kurmayı planlıyor


Sabah


Haber Akşam Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Türkiye'nin lk gayrimenkul portföy yönetimi şirketi EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ’de hisse devir işlemleri tamamlandı. Şirket, GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sur, Soyak Holding CEO’su Emre Çamlıbel ve gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapan Mehmet Ali Ergin ile Caner Bingöl adına tescil oldu. Yeni yönetim şirketin adını SPK onayından sonra RE-PIE Gayrimenkul Portföy Yönetimi AŞ olarak değiştirmeyi planlıyor. EYG Gayrimenkul Portföy Yönetimi’nin dikkati, son yıllarda hızlı büyüyen gayrimenkul sektöründeki kazançlara yatırım yapmak isteyenlerde. Başka bir ifadeyle, “nitelikli yatırımcı” olarak kabul edilen 1 milyon TL ve üzeri nakit veya nakit benzeri varlığı olan 86 bin kişi üzerinde. Bu kesimin varlıkları 280 milyar TL civarında. Şirket yönetimi, 2016’da yeni oluşacak gayrimenkul yatırım fonu pazarında 500 milyon TL büyüklüğe ulaşmak istiyor. Şirket ortakları Türkiye’nin farklı yerlerindeki 8 AVM için hazırlık yaptıklarını söylerken, yatırımcılar yabancı para cinsinden kira getirisi olan AVM’lerden katılım payı alabilecek.


Yüzde 80 yatırım şartı var

Gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) küresel büyüklüğü 92 milyar dolar. Türkiye’de bu fonlar da yok. İlk kuruluş EYG ile gerçekleşmiş oluyor. Bu piyasada sukuk, gayrimenkul sertifikaları ve diğer borçlanma araçlarına dayalı sermaye piyasası alternatifleri geliştirilebiliyor. GYF’lerde fon en az %80 gayrimenkul yatırımı yapmak zorunda. 


Vergi avantajları var 

Şirketin Genel Müdürü Hasan Bayhan, “Tartışılan gayrimenkul yatırım ortaklıklarının vergi avantajı veya gayrimenkullere yönelik vergi artışı konuları, gayrimenkul yatırım fonları için bir endişe oluşturmuyor. Beklenti, yıl sonunda uzatılacak olan geçici 67 vergi kanununun GYF’leri de içermesi. Bu sayede, yatırımcı için vergi yükü yüzde 34-35’lerden yüzde 10’a düşmüş olacak” diye konuştu.


Akşam 


Haber Milliyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Ev, ofis, AVM’ler üzerinen gayrimenkul fonu hazırlayacak olan SPK onaylı RE-PEİ, bu yolla sepet bazında yatırım yapılmasının önünü açacak. Şirketin hedefinde 280 milyar TL varlığa sahip olan ‘nitelikli yatırımcılar’ var.


Gayrimenkul portföy yönetimi şirketi EYG’de hisse devir işlemleri tamamlandı. Şirket, GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sur, Soyak Holding CEO’su emre çamlıbel ve Mehmet Ali Ergin ile Caner Bingöl ortaklığının kurduğu şirkete geçti. 

İsim değişimi için SPK onayı bekleyen bu şirketin adı, İngilizce’de pastayı paylaşmak anlamına gelen RE-PİE Gayrimenkul Portföy Yönetimi oluyor.


“Nitelikli yatırımcı” olarak kabul edilen 1 milyon TL ve üzeri nakit veya nakit benzeri varlığı olan 86 bin kişinin gayrimenkul işlerine yatırım yapmasının önünü açmayı planlayan oluşum portföy büyüklüğü 280 milyar TL’ye denk gelen pazarda iş yapacak. Şirketin bu noktada hedefi 2016’da gayrimenkul yatırım fonu pazarında 500 milyon TL büyüklüğe ulaşmak.Şirketin kuracağı markalı konut fonlarına sepet bazında ve iskontolu olarak yatırım yapılabilecek. 


AVM fonları geliyor

RE-PİE, sadece ofis konut değil AVM yatırımı da yapacak. Bunun için kira getirili ticari gayrimenkul fonu kurulacak. Şirket Türkiye’nin farklı yerlerindeki 8 AVM için hazırlık yapıyor. Yatırımcılar yabancı para cinsinden kira getirisi olan AVM’lerden katılım payı alabilecek. 3 ayda bir düzenli kira geliri sağlayacak. 

GYO’ların küresel büyüklüğü 907 milyar dolar. Türkiye’deki büyüklük 8 milyar dolar. Altyapı GYO’ları dünyada 150 milyar dolar büyüklükte, Türkiye’de bu tip fon yok. GYF’lerin küresel büyüklüğü 92 milyar dolar. Türkiye’de bu fonlar da yok. İlk kuruluş RE-PEİ ile gerçekleşmiş olacak. 


Vergi avantajı var

RE-PİE Genel Müdürü HASAN Bayhan, “Son dönemlerde tartışılan gayrimenkul yatırım ortaklıklarının vergi avantajı veya gayrimenkullere yönelik vergi artışı konuları, gayrimenkul yatırım fonları için bir endişe oluşturmuyor. Beklenti, yıl sonunda uzatılacak olan geçici 67 vergi kanununun GYF’leri de içermesi. Bu sayede, yatırımcı için vergi yükü yüzde 35’ten yüzde 10’a düşecek” dedi. 

GYF kazançlarına gelir vergisi stopajı yok. Gerçek kişilerin için kazancın yarısı vergiden muaf. Tüzel kişilerde kazanç kurum kazancına dahil edilebiliyor. GYF katılma belgelerinin fona iadesinde oluşan alım satım kazançları da kar payı geliri gibi vergilendiriliyor. GYF kazançları kurumlar vergisinden muaf. Damga vergisi muafiyeti de var.

 

Genç ekibin kaptanı ‘Sur’

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı gayrimenkul sektörünün deneyimli ismi Haluk Sur üstlendi. Sur, bir süre önce emlak GYO’dan ayrılarak Torunlar GYO’da yönetim kurulu üyesi olmuştu. Emre Çamlıbel, aynı zamanda Soyak grubunun tepe yönetiminde. Mehmet Ali Ergin, Yönetim Kurulu Başkan Vekili. Ergin, 1985 doğumlu genç bir yatırımcı. 1982 doğumlu Caner Bingöl Yıldız Teknik Mimarlık’tan mezun. Genel Müdür görevini üstlenen Hasan Bayhan, 1985 doğumlu. 


Milliyet