23 / 02 / 2024

Elektrik tesislerinin kamulaştırma bedeli ne kadar?

Elektrik tesislerinin kamulaştırma bedeli ne kadar?

Elektrik dağıtımında mevcut tesislerin yaklaşık yüzde 80'i için kamulaştırmaya ihtiyaç bulunuyor. Peki elektrik tesislerinin kamulaştırma bedeli ne kadar? İşte detaylar...


Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından uygun görülen gerekli kamulaştırma işlemleri, Kamulaştırma Kanunu'nda belirtilen esaslar dahilinde dağıtım faaliyetlerinde bulunan lisans sahipleri için Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) tarafından yapılıyor.


TEDAŞ, elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesinin ardından ağırlıklı olarak kamulaştırma çalışmaları yürütüyor. Kuruluş, özelleştirilen dağıtım şirketlerinin bünyesindeki envanterin tamamının sahibi durumunda bulunuyor. Şirketlere 30 yıllığına işletme hakkı devredilmesi nedeniyle bu sürede dikilen her direk, yapılan her trafo, çekilen her tel TEDAŞ'ın mülkiyetinde yer alıyor.


Yeni yapılan tesislerin kamulaştırması işlemlerini TEDAŞ takip ediyor, bedellerini ise özel dağıtım şirketleri ödüyor. Şirketler tarife kanalıyla yaptıkları bu ödemeleri geri alıyor.


Yapılmış tesislerin de bekleyen kamulaştırma giderleri bulunuyor. Mevcut tesislerin yaklaşık yüzde 80'inin kamulaştırmaları duruyor.   


TEDAŞ'ın verilerine göre, elektrik dağıtımı kapsamında kamulaştırması yapılmamış mevcut tesislerin kamulaştırma bedelleri yaklaşık 7 milyar lira olarak öngörülüyor.


Miktarın büyüklüğü, çalışmaların uzun sürecek olması nedeniyle kamulaştırmaların 20 yılda tamamlanması planlanıyor. Kamulaştırma için yıllık 350 milyon lira gelire ihtiyaç duyuluyor.


Kamulaştırma giderlerini karşılamak için ise TEDAŞ'a kaynak sağlanması gerekiyor.


AA