13 / 06 / 2024

Dumankaya İnşaat'tan 4 şüpheli gözaltında!

Dumankaya İnşaat'tan 4 şüpheli gözaltında!

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, alınan tanık ifadeleri doğrultusunda Dumankaya İnşaat'ın mevcut genel müdürünün de aralarında bulunduğu 4 şüpheli gözaltına alındı.


Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na  (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen  soruşturma kapsamında, alınan tanık ifadeleri doğrultusunda Dumankaya İnşaat'ın mevcut genel müdürünün de aralarında bulunduğu 4 şüpheli gözaltına alındı.


Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar  Soruşturma Bürosu'nca, FETÖ/PDY'ye "himmet" adı altında finansal destek  sağlandığı iddiasıyla aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve  iş adamlarının da bulunduğu şüphelilere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında savcılık tarafından alınan tanık ifadeleri  doğrultusunda, FETÖ/PDY'ye "himmet" ve "burs" adı altında finansal destek  sağladıkları değerlendirilen bazı şüpheliler tespit edildi.


Bu kapsamda, Dumankaya İnşaat'ın mevcut genel müdürü Abdullah Yazıcı,  Üretim Direktörü Mehmet Ziya Demirkol, Finans Direktörü Fuat Nedim Dölen ve eski  Genel Müdürü Veysel Erdoğan Bayoğlu hakkında gözaltı kararı alındı.Karar uyarınca harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla  Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 4 şüpheliyi gözaltına aldı.   Şüphelilerden biri emniyetteki işlemlerinin ardından serbest  bırakıldı, diğer 3 şüphelinin işlemleri ise devam ediyor.


140 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI 


 Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında,  aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri ve iş adamlarının da  bulunduğu 140 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. Bu kapsamda düzenlenen operasyonda aralarında iş adamları, FETÖ/PDY  üyeleri ile Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, Murahhas  Üyesi Halit Dumankaya ile Yönetim Kurulu üyeleri Semih Serhat Dumankaya ve Ayla  Dumankaya Pirinççi'nin de bulunduğu çok sayıda şüpheli gözaltına alınmıştı. Halit Dumankaya, "suçtan kaynaklı mal varlığını aklama" ve "terör  örgütüne finansman sağlama" suçlarından 22 Nisan'da tutuklanmış, aylık tutukluluk  incelemesi sırasında da adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakılarak  ayağına elektronik kelepçe takılmıştı.


 Soruşturma kapsamında sulh ceza hakimliğinin kararıyla Dumankaya  şirketlerinin sahipleri ve ortakları olan Halit Dumankaya, Necla Dumankaya, Uğur  Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi ve Semih Serhat  Dumankaya'nın tüm mal varlıklarına el konulmuştu. Öte yandan savcılığın talebi üzerine Anadolu 1. Sulh Ceza  Hakimliği'nin kararıyla, Dumankaya ailesine bağlı şirketlere Tasarruf Mevduatı  Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin kayyum olarak atanmasına karar  verilmişti.


Milliyet