TİKA Afganistan'da okul yaptıracak!


TİKA Afganistan'da okul yaptıracak!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Belh'in merkezi Mezar-ı Şerif kentinde okul yaptırıyor.Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Belh'in merkezi Mezar-ı Şerif kentinde okul yaptırıyor.


Afganistan'da eğitimden sağlığa, yol yapımından kadın projelerine kadar birçok alanda milyonlarca dolarlık proje yürüten TİKA, Mezar-ı Şerif'te yaptırdığı erkek lisesiyle binlerce öğrencinin eğitimine katkı sağlayacak. 


Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, TİKA'nın eğitim, sağlık, tarım, kültür, sosyal ve ekonomik alanlarda Afganistan'ın kalkınmasına yönelik projeler ürettiğini ifade etti. Karadoğan, "Eğitim alanında yaptığımız projeler kapsamında Bakhtar Lisesi'nin inşaatına geçen sene nisan ayında başlamıştık. Önümüzdeki haziranda da okulumuzu teslim alacağız" dedi.


Karadoğan, Mezar-ı Şerif'in en eski okullarından Bakhtar Lisesi'nde 8 bin öğrencinin eğitim gördüğünü, bu okulun eski binasının yetersiz olduğunu öğrenince buraya 42 sınıflık yeni bir bina yapmaya karar verdiklerini söyledi.


Toplamda 3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip yeni okulda bilgisayar, kimya, biyoloji ve fizik laboratuvarları bulunacak. Karadoğan, okulda ayrıca kütüphane, konferans salonu, kamelyalar, su çeşmesi ve mescit bulunacağını kaydetti.


Karadoğan, "Okuldaki inşaat işleri bittikten sonra tefrişat da başkanlığımız tarafından yapılacak. Spor alanında ise okulun arka tarafına büyük bir futbol ve voleybol sahası yaptık. Böylece bu okul TİKA'nın örnek projelerinden biri olacak" diye konuştuAAÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriTİKA Afganistanda okul mu yaptıracak , TİKA Afganistan 2015 , TİKA nerede okul yaptırıyor ,