31 / 01 / 2023

İngiltere'de konut fiyat artışı geriledi!

 İngiltere'de konut fiyat artışı geriledi!

İngiltere'nin önde gelen konut sektörü kuruluşlarından Nationwide'ın verilerine göre İngiltere'de konut fiyatlarının artış hızı ocak ayında yüzde 0,3 oldu. Konut sektöründe ülke bazında fiyat artış hızı geçen yılın kasım ayında yüzde 0,3, aralık ayında ise yüzde 0,2 olarak ölçülmüştü.


İngiltere'de konut sektöründe ocak ayında fiyat artış hızı, geçen yılın aynı ayındaki yüzde 0,8 seviyesinden yüzde 0,3'e geriledi. 


İngiltere'nin önde gelen konut sektörü kuruluşlarından Nationwide'ın verilerine göre İngiltere'de konut fiyatlarının artış hızı ocak ayında yüzde 0,3 oldu. Konut sektöründe ülke bazında fiyat artış hızı geçen yılın kasım ayında yüzde 0,3, aralık ayında ise yüzde 0,2 olarak ölçülmüştü. Öte yandan geçen yılın ocak ayında ise konut fiyatlarındaki artış hızı yüzde 0,8 seviyesindeydi. 


Nationwide, yıllık bazda konut fiyatlarının ortalama ise bir önceki döneme kıyasla yüzde 7,2'den, yüzde 6,8'e gerilediğini belirterek, İngiltere'de ortalama bir konutun fiyatının 188 bin 446 sterlin ile kriz öncesinin yüzde 2,4 üzerinde seyrettiğini açıkladı. 


Nationwide Başekonomisti Robert Gardner, verilere ilişkin değerlendirmesinde, "Son aylarda konut sektöründeki yavaşlamayı dikkate aldığımızda konut fiyatlarında dengelenme sürpriz değil.  Verilere baktığımızda tüketici güveninin yeniden arttığını görüyoruz" dedi. 
Dünya