Hong Kong'un devasa toplu konut binaları!


Hong Kong'un devasa toplu konut binaları!

Hong Kong'un toplam yüzölçümü bin 100 kilometrekare, toplum nüfusu ise 7 milyon 200 bin. Bu da kilometrekareye 6 bin 500'den fazla kişi düştüğü anlamına geliyor. İşte Hong Kong'un devasa toplu konut binaları..Son günlerde hükümet karşıtı gösteriler ve göstericilerin polise karşı bulduğu ilginç direniş yöntemleriyle dünyanın gündeminde olan Hong Kong'un bir başka özelliği daha var: Burası dünyada nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri ve dünyanın hiçbir yerinde bu kadar devasa toplu konut binalarını görmek mümkün değil.


Eski bir İngiliz sömürgesi olan ancak 1997 yılından itibaren Çin'e bağlı özel bir yönetim bölgesi olarak varlığını sürdüren Hong Kong'un toplam yüzölçümü bin 100 kilometrekare, toplum nüfusu ise 7 milyon 200 bin. Bu da kilometrekareye 6 bin 500'den fazla kişi düştüğü anlamına geliyor.


Avustralyalı seyahat fotoğrafçısı Peter Stewart da Hong Kong'u saran bu toplu konutların ortaya çıkardığı geometriyi gözler önüne sermek istedik.


Sanki üst üste dizilmiş legolara benzeyen bu evler, bir yandan kaosun ortasındaki neşe kaynağı gibi beliriyor. İşte Stewart'ın objektifinden yansıyan o kareler...


HürriyetHong Kong bina , Hong Kong toplu konut binaları , Hong Kong en yüksek bina , Hong Kong binaları ,