24 / 06 / 2024

Çerkezköy–Subaşı Yolu için start verildi!

 Çerkezköy–Subaşı Yolu için start verildi!

Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü tarafından “Muhtelif Yollar (2. Kısım) Çerkezköy – Subaşı Yolu Projesi” için çalışmalar başlıyor...


T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, KGM 1. Bölge Müdürlüğü tarafından “Muhtelif Yollar (2. Kısım) Çerkezköy – Subaşı Yolu Projesi” için start verildi. Toplam uzunluğu 36 kilometre olarak belirlenen yol Silivri ve Çatalca İlçesi sınırları içerisinden geçecek.


Projenin güzergahı Çerkezköy-İstanbul Yolu ile Avrupa Otoyolu bağlantı kavşağının 1.5 kilometre gerisinden, Çerkezköy-İstanbul (D567) Yolu üzerinden kavşak ile ayrılarak başlamakta, doğu yönünde ilerleyerek Subaşı yerleşimi sınırları içerisinde Çatalca-B.Çekmece (D569) Yolu ile Tayakadın - İhsaniye (D-020) Yolu kesişiminde sona eriyor. 


Kuzey Marmara Otoyolu’nun ilgili kesimine alternatif olarak tasarlanan güzergah Otoyol projesinin yaklaşık 13 kilometre kuzey paralelinde, Çerkezköy-Silivri Devlet Yolu (Tem Otoyolu) (D567) ile Avrupa Otoyolu Kesişiminin yaklaşık 1,5 kilometre gerisinde, D567 Yolundan ayrılarak başlıyor. 


Proje güzergahı, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerinden İstanbul iline ulaşımda, Kuzey Marmara Otoyoluna alternatif şeklinde, artacak trafik kapasitesi de dikkate alınarak çevre yolu standartlarında, 2x3 Şerit ve 32 metre platform genişliğinde projelendirildi. Ayrıca gerekli noktalarda kavşaklar ile yerleşimlere bağlantılar verilecek.


Kamulaştırma yapılacak


Muhtelif Yollar (2. Kısım) Çerkezköy – Subaşı Yolu Projesi” proje güzergahı 1/25.000 Ölçekli Mülkiyet Haritasına (Bkz. Ek: 2-f) göre değerlendirildiğinde güzergahın sağından ve solundan 50 metre toplamda 100 metrelik kamulaştırma alanı 35.889,49 metre uzunluğundaki (3.588.949 metrekare) güzergahın yaklaşık 49.267 metrekarelik kısmı mera vasıflı araziler kapsamında, yaklaşık 1.111.441 metrekarelik kısmı özel mülkiyet kapsamında, geriye kalan yaklaşık 2.428.241 metrekarelik kısmı ise orman vasıflı araziler kapsamında kalıyor. 


Bu alanlar 1/25.000 Ölçekli Mülkiyet Haritasına göre yaklaşık olarak tespit edilmiş alanlar olup, hangi vasıfta ne kadar arazi kullanılacağı; ÇED süresinden sonra yapılacak olan kamulaştırma planları doğrultusunda netlik kazanacak.


 Çerkezköy–Subaşı Yolu için start verildi!

 Çerkezköy–Subaşı Yolu için start verildi!

 Çerkezköy–Subaşı Yolu için start verildi!


Işıl Seren KESKİN/Konuttimes.com