TOKİ, Adana'daki dar gelirli engellilere konut yapacak!

 TOKİ, Adana'daki dar gelirli engellilere konut yapacak!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Adana'da dar gelirli engellilerin konut talebini kabul etti


Proje yürütücüsü Çukurova Özürlüler Derneği (ÇÖZ-DER) Başkanı Ahmet Ataş, kurasız, peşinatsız; kira öder gibi öngörülen konutlar için il genellinde yaklaşık 3 bin müracaat beklediklerini söyledi.

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında Ataş, engellilerin gelir durumuna göre dosyaların hazırlandıktan sonra Adana Valiliği'ne sunulacağını kaydetti. TOKİ'nin engellilerin kullanımına uygun bir projeyi inşa edeceğini belirten Ataş, özürlülerin yüzde 70'nin konut ihtiyacı olduğunu belirtti. Ödeme hususunda bir sıkıntı yaşanmayacağını, geliri olmayan engellinin aylık ödemelerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacağını anlatan Ataş, AK Parti hükümeti döneminde engellilere yönelik ciddi iyileşmelerin yapıldığını vurguladı.


ENGELLİLER BU DÖNEMDE FARK EDİLDİ


Adeta 'yeni fark edildiklerini' ifade eden Ataş, "Sorun ve ihtiyaçlarımız fark edildi. Daha önce böyle bir şey yoktu."dedi. Engelli kişilerin anne veya bakıcı niteliğindeki yakınlarına aylık 650 bin lira, özürlünün kendisine ise üç ayda bir rapor durumuna göre 650 ila bin lira maaş verildiğini hatırlatan ÇÖZ-DER Başkanı Ahmet Ataş, daha onurlu bir yaşam kalitesine kavuştuklarına işaret etti. Ataş, şöyle devam etti: "Artık arkadaşlarımız birilerine gidip, avuç açmıyor. Aileleriyle aldıkları maaşla hayatlarını sürdürüyor. Sosyal devletin gereği de budur. Güzel bir sözümüz vardır: Yiğidi öldür, ama hakkını inkâr etme. İnsanlara acıyarak bir kez yardım edilebilir. Ama devletimiz kalıcı çözümler üretti. Engellilerimiz yüzde 90'nı bu uygulamalardan memnun. Bizde bu çalışmalara destek veriyoruz. Ancak bunu suiistimal edenler olabiliyor. Aldıkları paraya rağmen engelliyi sokakta dilendirenler çıkabiliyor. Bizler bu tür olumsuzluklara izin vermiyoruz."


PROJELER YAPIYORUZ


2005'ten bugüne hazırladıkları projelerle bir çok engelliye meslek sahibi yaptıklarına dikkat çeken Ataş, 4'ü İş-Kur'la ortaklaşa olmak üzere 6 proje ile bilgisayar, muhasebe, hazır giyim, kuaförlük, tasarım, santral operatörlüğü dallarında eğitimler verdiklerini açıkladı. Ataş, kursa yarım gün devam eden kursiyerlere aylık 400 lira ödeme yaptıklarını bildirdi. Yerel yönetimlerin yasa gereği engellilere dönük gerekli altyapıları hazırlaması gerektiğine dikkat çeken Ataş, önümüzdeki dönemde belediyelerden birçok iyileşme beklediklerini sözlerine ekledi.

ZamanÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Satışa çıkacak projeler