30 / 11 / 2022

TOKİ'den faizsiz konut kredisi müjdesi!

TOKİ'den faizsiz konut kredisi müjdesi!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından şehit aileleri ile gazi ve vazife malulleri için faizsiz konut kredisi verilecek.Hükümetin ikinci 100 günlük eylem planında bulunan şehit aileleri, harp ve vazife malullerine faizsiz konut kredisi müjdesinin detayları da belli oldu. 


Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Şehit Aileleri ile Gazi ve Vazife malulleri için faizsiz ve 20 sene geri ödemeli konut kredisi verilmesi çalışmaları başlatıldı.


Bu sene içerisinde 260 milyon TL'lik faizsiz konut kredisi kullandırılması hedefleniyor. TOKİ, 2018'de 1.758 aileye 194 milyon TL'lik faizsiz kredi vererek, toplamda 23 bin 151 aileye 1 milyar 30 milyon lira faizsiz konut kredisi kullandırdı.


YÜZDE 1 MASRAF ALINIYOR


Kredi miktarı her sene yıllık fiyat artış oranı kadar artış kaydediyor. Kredinin miktarı 2018 için 194 milyon Türk Lirası'ydı. 2019 için kredi sınırı 260 milyon TL olacak. Kredinin geri ödemesi, hak sahibinin her türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının dörtte biri kadar miktarın Sosyal Güvenlik Kurumu'nca kesilmesiyle yapılıyor. Krediye faiz uygulasa da kredinin açılışında bir defaya mahsus olmak üzere hak sahibinden kredinin yüzde 1'i oranında bir masraf alınıyor.


NASIL YARARLANILIR?


TOKİ tarafından şehit ailelerine, harp ve vazife malüllerine, dul ve de yetimlerine faizsiz olarak verilen krediden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması ve bu hak sahipliği belgesi ile Ziraat Bankası'na başvuru yapılması gerekli. Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak edinilecek olan konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Tapunun en fazla bir sene önce alınmış olması yeterli oluyor.


HANGİ BELGELER GEREKİYOR?


1-) Kredi istek dilekçesi

2-) Kredinin müştereken kullanılması halinde diğer hak sahiplerinin kredi kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noter onaylı feragatname

3-) SGK hak sahipliği belgesi

4-) Nüfus Cüzdanı fotokopisi

5-) Konuta ilişkin tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte belirtilen diğer belgelerle kredi açılıyor.


TOKİ'den İstanbul'a 1072 ucuz konut müjdesi!
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016