TAV, 250 milyon avroluk İzmir yeni iç hatlar terminalinin temelini attı!


 TAV, 250 milyon avroluk İzmir yeni iç hatlar terminalinin temelini attı!

TAV Havalimanları, dış hatların ardından 610 milyon avro bedelle 20 yıllık işletme hakkını kazandığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nin temeli atıldıTAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni iç hatlar terminalinin, 2007'den bu yana işlettikleri dış hatlar terminaliyle birlikte, İzmir'i Anadolu'ya bağlayacağını belirterek, ''250 milyon avroluk bu yatırım İzmir'i Ege çanağının giriş kapısı haline getirerek sahip olduğu potansiyeli gerçekleştirmesini sağlayacak'' dedi. 

     TAV Grubu'nca yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları, dış hatların ardından 610 milyon avro bedelle 20 yıllık işletme hakkını kazandığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nin temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve TAV CEO'su Sani Şener'in katılımıyla atıldı. 

     250 milyon avro yatırımla inşa edilecek, son teknolojiyle donatılacak ve yılda 25 milyon yolcuya hizmet verebilecek çevre dostu terminalin temel atma töreninde konuşan TAV Grubu CEO'su Sani Şener, şunları ifade etti: 

     ''Bugün İzmir'in layık olduğu modern, rahat, göz alıcı bir havalimanı ortaya çıkartmak üzere düğmeye bastık. Yeni iç hatlar terminali, 2007'den bu yana işlettiğimiz dış hatlar terminaliyle birlikte, İzmir'i Anadolu'ya bağlayacak. 250 milyon avroluk bu yatırım İzmir'i Ege çanağının giriş kapısı haline getirerek sahip olduğu potansiyeli gerçekleştirmesini sağlayacak. Son dönemde özellikle hükümetimizin yoğun çalışmaları ve projeleriyle İzmir atağa kalktı. Kısa bir sürede tamamlayarak hizmete açmayı planladığımız yeni iç hatlar terminaliyle yolcu sayısının hızla artacağını umuyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız ve DHMİ'ye bu önemli altyapı projesi için uygun platformu ortaya çıkarttıkları için teşekkür ediyoruz.'' 

     DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise ''İzmir'e büyük değer katacak olan ve dış hatlar terminal binasıyla bütünlük sağlayacak yeni iç hatlar terminali ile modern bir havalimanına daha kavuşmanın heyecanını şimdiden yaşamaktayız. Bu proje ile dış hatlar terminal binasının kiralanması ve yeni iç hatlar terminal binasının hem inşa edileceği hem de kiralanacağı sözleşme kapsamında, devletimizin kasasından bir kuruş dahi çıkmadan, ülkemiz ekonomisine 860 milyon avro gibi büyük bir girdi sağlamış olacağız'' dedi. 

     Desteğini her zaman yakınlarında hissettikleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a şükranlarını ifade eden Birdal, ''Ayrıca, titiz bir çalışma sergileyeceğine inandığımız görevli firma olan TAV'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum'' diye konuştu. 

     

     -Ege'nin giriş kapısı- 

     

     TAV İnşaat tarafından hayata geçirilecek İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nin 2014'te tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alana sahip olacak terminal yılda 25 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Proje kapsamında 2537 araçlık kapalı otopark ve 3000 araçlık açık otopark da yapılacak. 64 check-in kontuarı, 40 asansör, 30 yürüyen merpen ve 666 metre yürüyen bantın bulunacağı terminal, saatte 5 bin bagaj kapasitesine ve 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanına sahip olacak. 

     DHMİ tarafından 17 Kasım 2011'de yapılan ihalede en iyi teklifi veren TAV Havalimanları iştiraki TAV Ege, iç hatlar terminalinin 2032 sonuna kadar işletme hakkını 610 milyon avro artı KDV karşılığında kazanmıştı. TAV Havalimanları'nın işletmeyi devralmasının ardından çalışmaların başlaması için yılbaşından itibaren iç hatlar uçuşları mevcut dış hatlar terminaline taşındı. 

     İzmir Adnan Menderes Havalimanı, DHMİ verilerine göre son bir yılda yüzde 11 artışla 8 milyon 794 bin 401 yolcuya hizmet verdi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan 31 ülkede 87 destinasyona direkt uçuş gerçekleştiriliyor. TAV Havalimanları tarafından işletilen dış hatlar terminaliyle ''Avrupa'nın Çevreye En Duyarlı Havalimanı'' seçilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminali de çevre dostu olacak şekilde tasarlandı. 

AAÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, Satışa çıkacak projeler