Yeni konutların yüzde 52'si yabancılar tarafından alındı!


Yeni konutların yüzde 52'si yabancılar tarafından alındı!

Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!

Metrekare başına konut satış fiyatları haziran ayında en fazla Yalova'da artarken, kiralar ise en çok Uşak'ta yükseldi. Yeni konutların yüzde 52'si yabancılara satıldı...



Metrekare başına konut satış fiyatları haziran ayında en fazla Yalova'da artarken, kiralar ise en çok Uşak'ta yükseldi. Yeni konutların yüzde 52'si yabancılara satıldı.


Haziran ayında Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre yüzde 1.33 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.64 oranında artış gerçekleşti. Haziran’da yüzde 2’lik artışla fiyatlar en çok Yalova’da, kiralar ise en çok Uşak’ta yükseldi. Aynı dönem içerisinde satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir yüzde 1.18’lik düşüşle Şanlıurfa, kiraların en çok azaldığı il yüzde 2’lik düşüşle Bilecik’te hesaplandı.


EN ÇOK 1+1 ALDILAR


Haziranda gerçekleştirilen satışların yüzde 52'lik kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı. Yabancılar en çok 1+1 konut satın aldı. Metrekare bazında bakıldığında 51-75 metrekare konutlarda bir önceki aya göre yüzde 0,13, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,13, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,54, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,44, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,21 yükseliş yaşandı.


Yeni konutlarda artış sınırlı


Yeni konut fiyatlarındaki değişim ise ikinci el konut fiyatlarına göre daha düşük kaldı. Haziran ayında bu kategorideki konutların fiyatı bir önceki aya göre yüzde 0,44, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,46 arttı.


Senetli alım arttı


Reidin.com uzmanları markalı projelerden konut satın alan müşterilerin ödeme şekillerinde senetli alımı tercih ettiğini dile getirdiler. Konutu peşin alanların oranı yüzde 27, senetle alanların oranı yüzde 55 ve banka kredisiyle alanların oranı yüzde 18 oldu.


Bugün



yeni konutlar , yeni konut satışları , Yabancılara konut satışı , Yeni konutlar kime satılıyor , türkiye yabancı konut alım sayısı , yabancı konut alım , satılan konutları , konut fiyatları reidin 2015 , reidin temmuz konut alım ,