Türk müeahhitler inşaatta dünya ikincisi!


Türk müeahhitler inşaatta dünya ikincisi!

ENR’ın müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 2013 verilerine göre 42 olan Türk müteahhitlik firması 43’e yükseldi...Bu sayı ile Türkiye, 65 firma ile listede birinci sırada yer alan Çin’in ardından ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü sırada 32 firma ile ABD bulunuyor. En büyük 250 inşaat firmasının pazar büyüklüğü 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4.1 azalarak 521.6 milyar dolara geriledi. ENR’ın ‘Belirsizlik Piyasaları Gölgelendiriyor’ başlıklı bülteninde ise “Düşen petrol fiyatları, siyasi kargaşa ve Avrupa’dan Çin’e tüm dünyayı saran ekonomik aksamalar uluslararası firmaları kaygılandırıyor” denildi. 


TÜRK PAYI ARTTI

ENR listesindeki 43 Türk firmasının 2014 yılı gelirleri toplamı geçen yıla göre yüzde 43.4 artışla 29.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamlarla Türk firmalarının toplam gelirde 2013 yılı rakamları ile yüzde 3.8 olan payı 2014’de yüzde 5.6 olarak gerçekleşti. Türk müteahhitlerin bölgesel gelirlerdeki payı tüm dünyada artış gösterdi. 8 yıldır dünyada Çin’den sonra Türkiye’nin ikinci konumda bulunduğunu belirten Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “Firmalarımızın toplam gelirden aldığı payı büyük oranda yükseltmiş olmaları memnuniyet verici. Yurtdışında gösterilen performans, küresel belirsizlikle birlikte keskinleşen uluslararası rekabete; mevcut konjonktürün Türk müteahhitlerin ana pazarları Libya ve Irak’ta yaratmış olduğu sorunlara ve petrol fiyatlarındaki gerileme ile Rusya pazarında son dönemde yaşanan yavaşlamaya rağmen kazanılmış kayda değer bir başarı” dedi. Listede; Rönesans, Enka, Tav, Çalık, Nurol, Limak, Kuzu, Doğuş, Tekfen, Ant,  Kolin, Yenigün, Alarko ve Tepe gibi Türk şirketleri yer alıyor. Listeye 18. sıradan giriş yapan Öztürk İnşaat da dikkat çekti.


Hürriyet türk müteahhitler , türk müteahhitler dünya ikincisi , türk müteahhitler ikinci oldu , türk müteahhitler Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi , Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesi , Belirsizlik Piyasaları Gölgelendiriyor , Türk inşaat sektörü , dünyadaki en iyi inşaat firması , türkiye inşaat dünya sıralaması ,