REIDIN raporu,inşaat sektöründeki algıyı bozdu!


REIDIN raporu,inşaat sektöründeki algıyı bozdu!

Konutta yürütülen algı operasyonunu REIDIN’in raporu çürüttü. Rapor, İstanbul’un hem Avrupa hem Asya Yakası’nda konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini ortaya koydu. Patronlar, “Her şeye rağmen rekor kırılacak” diyor.Konutta yürütülen algı operasyonunu REIDIN’in raporu çürüttü. Rapor, İstanbul’un hem Avrupa hem Asya Yakası’nda konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini ortaya koydu. Patronlar, “Her şeye rağmen rekor kırılacak” diyor.


Türkiye ekonomisinin bel kemiği konumundaki inşaat sektörü uzerinde yurutulen algı operasyonu bozuldu. Emlak sektorunun en guvenilir araştırma şirketlerinden biri olan REIDIN'in raporu gercek tabloyu gozler onune serdi. Rapora gore kasım ayında Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde yuzde 0.56, Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde ise fiyatlar yuzde 0.24 yukseldi. Ocak ayından bu yana ise Asya Yakası'ndaki projeler Avrupa'ya kıyasla 8.9 puan fazla artış gosterdi. Turkiye genelinde konut fiyatları kasımda bir onceki aya gore yuzde 0.87, gecen yılın aynı donemine gore ise yuzde 9.74 arttı. Yeni Konut Fiyat Endeksi ise kasımda bir onceki aya gore yuzde 0.35 artış kaydetti. ??ecen yılın aynı donemine gore yuzde 2.89, endeksin başlangıc donemi olan Ocak 2010'a gore ise yuzde 70.80 artış gercekleşti.


98 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR

Tarihinin en buyuk ekonomik ve siyasi saldırılarına maruz kaldığı yılın ucuncu ceyreğinde ekonomi yuzde 1.8 daralırken, dimdik ayakta kalan inşaat sektoru oncu konumunu surduruyor. 3'uncu ceyrekte yuzde 1.4 buyuyerek genel kuculmenin daha fazla olmasını engelleyen, eylul sonu itibarıyla 98 bin kişiye daha istihdam sağlayarak işsizliğin de daha fazla artmasını engelleyen sektorde, devam eden talebin etkisiyle fiyat duşuşu de yaşanmıyor.


Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu: Müteahhitçikler piyasayı bozuyor

Konutta arz-talep dengesizliği söz konusu değil. Ev fiyatlarının düştüğü de doğru değil. Yalnızca bazı bölgelerde iş bilmeyenler yüzünden piyasadaki dengeler bozuluyor. Onların sonu da Fi Yapı gibi olacak. İşini yapmakta zorlanan, daha doğrusu sıkışan müteahhitçikler, evleri değerinin altında satarak piyasayı etkiliyor.

REIDIN raporu,inşaat sektöründeki algıyı bozdu!

GYODER Başkanı Aziz Torun: Fiyatların düşmesi söz konusu değil

Konutta fiyatların düşüşe geçmesi gibi bir şey söz konusu değil. Darboğaza giren bazı inşaatçılar belki indirim yapıyordur. Konuta ihtiyaç her zaman var. Fakat arz ve talebin kesişmediği projeler olabilir.

REIDIN raporu,inşaat sektöründeki algıyı bozdu!

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: Yanlış imaj verilmeye çalışılıyor

REIDIN'in kasım ayı raporu bizi teyit etti. Konut piyasasında fiyat düşüşü söz konusu bile olamaz. Bazı dönemlerde kampanyalar yapılıyor. Ancak kısa bir süre için geçerli bunlar. Biz de tüketiciye dolarlarını bozdurmaları için indirim yapıyoruz. İstanbul veya Türkiye toptancılığı yaparak, yanlış imaj verilmeye çalışılıyor. Satış rekorlarının kırıldığı dönemde piyasada fiyat neden düşsün ki? Sektörümüz 15 Temmuz hain darbe girişimine rağmen 3. çeyrekte büyüyen tek sektör. Gazdan ayağımızı çekmiyoruz. 2017'de de her ay bir projemizi satışa çıkaracağız.

REIDIN raporu,inşaat sektöründeki algıyı bozdu!

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Daha gidecek çok yol var

İstanbul genelinde konut fiyatları 5 yılda yüzde 144 arttı. Türkiye genelinde ise yüzde 90'a yakın fiyat artışı yaşandı. Bunun yanı sıra dolarda yaşanan artış ise yüzde 60 seviyesinde. Tüketici çok iyi biliyor ki gayrimenkul her dönem kazandıran bir enstrüman. Konut çok kazandıran bir yatırım aracı olmasına rağmen daha gidilecek çok yol var. Avrupa'da İstanbul segmentinde olan şehirlerin konut fiyatlarında hala 4 kat aşağıdayız. Alım gücü devam ettiği sürece gayrimenkul de prim yapmaya devam edecek.


REIDIN raporu,inşaat sektöründeki algıyı bozdu!

Sabahkonutta algı operasyonu nedir , reidin raporu konut sektörü , konut fiyatları son durum 2016 ,