Müteahhitlere ihale kriteri!


Müteahhitlere ihale kriteri!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’ Mart'ta Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Her isteyenin istediği yapı işine girmesine engel olacak yönetmelik ile müteahhitler sınıflandırılıyor...
Belgesi olmayan müteahhit hiçbir yapı işinde bulunamayacak. Bu çerçevede firmalar da arka arkaya başvurularını yaparak belgelerini alıyor.


Azami 15 gün

Milliyet'te yer alan habere göre; Yapı müteahhitleri için yeni bir dönemi başlatan yönetmelikle özel sektörde yapım işlerini yüklenecek müteahhitler için belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklere sahip olması koşulları aranıyor. Ülkedeki yapı stokunun yüzde 95’ini inşa eden özel sektöre inşaat yapan yapı müteahhitleri 9 sınıfta gruplandırılıyor.


Her firma kendi müracaatını yapabiliyor. Firmaların belgesi bakanlığın il müdürlüklerince denetleniyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik maddesine göre; başvurular müdürlükçe belge numarası işlem süresinde sonuçlandırılıyor. Bu süre azami 15 gün olarak belirlenmişti.


Müteahhitlik yeterlilik sistemi, temelde firmaların mali göstergelerini esas alıyor. Sistem, firmaların belge başvurularından önceki son 3 yıl içerisindeki bilanço oranlarına bakılarak ele alınıyor. 


Firmanın mali durumu; cari oran, öz kaynak oranı ve borç oranı olmak üzere 3 farklı bilanço göstergesi kullanılarak değerlendiriliyor. Firmanın mali yeterliği banka referans mektubuyla da destekleniyor.


G ve H grubundaki firmaların deneyim sahibi oldukça grubu da yükseltilecek.Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması , Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması yönetmeliği ,