Müteahhitler emlakçılık yapamayacak!


Müteahhitler emlakçılık yapamayacak!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlak faaliyetleri artık Yetki Belgesi alan işletmeler tarafından da yapılabilecek. Yetki belgesi alamayan müteahhitler artık emlakçılık yapamayacak.
Yeni açıklanan yönetmelikle beraber emlakçılık yapma faaliyetleri düzenleniyor. Yönetmeliğe göre; yetki belgesi olmayanlar artık emlakçılık yapamayacak. 


Konu hakkında konuşan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler. Düzenleme ayrıca site yönetimlerinin emlakçılık faaliyetinde bulunmalarının da önüne geçecek” dedi.  


Özelmacıklı“Taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamında müteahhitler kendi adlarına kayıtlı taşınmazlar dışındaki yerlerin satış ve kiralamalarına aracılık edemeyecekler. Düzenleme ayrıca site yönetimlerinin emlakçılık faaliyetinde bulunmalarının da önüne geçecek. Özellikle sanal ofislerde vergi kaydı oluşturan, bağımsız bölüm olarak ayrı bir yeri olmayan işletmelere de yetki belgesi verilmeyecek” şeklinde konuştu.Yetki belgesi alımında son tarih 5 Aralık 


Yetki belgesi alınması hususunda son tarihin 5 Aralık olduğunu söyleyen Özelmacıklı, “Taşınmaz ticaretine konu hizmetleri iştigal eden işletmeler adına da yetki belgesi verilecek. Bu belge her işletme için ayrı ayrı düzenlenecek ve beş yıl geçerli olacak. Yetki belgesi olmayan işletmeler ruhsat da alamayacaklar. Bu konuda artık son tarih 5 Aralık. Bu tarihten sonra cezai yaptırımlar söz konusu olacağından, yetki belgesi olmayanlar taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunamayacak” dedi.


Sadece yetki belgeli kişiler emlakçılık yapabilecek


Taşınmaz ticaretine konu olan hizmetlerin kapsamı hakkında da açıklama yapan Özelmacıklı,şunları söyledi: “Taşınmazların alım, satım ve kiralanması, tapu işlemlerine aracılık işlemleri, kira toplama gibi mülk yönetim hizmetleri, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmetleri, rayiç satış ve kira bedelleri hakkında mal sahiplerini bilgilendirme ancak yetkili emlakçılar tarafından yapılabilecek. Bunlar tamamen taşınmaz satış ve kiralama esasları çerçevesinde geçerli olacak." 


Saatte bin 245 satış işlemi yapılıyor


TKGM tarafından Türkiye genelinde 2018 yılında toplamda 8 milyon 896 bin 441 tapu işlemi yapıldığını da belirten Özelmacıklı, “2018 yılında 2 milyon 500 bin adet satış işlemi yapıldı. 251 iş günü üzerinden hesaplama yapıldığında günde 9 bin 960, saatte 1245 adet satış işlemi yapılıyor. Artık satılık yada kiralık olarak arz edilen taşınmaz sayısı milyonları geçti. Bu nedenle taşınmaz ticaretine konu aracılık faaliyetlerinin düzenlenmesi büyük önem taşıyor” diye konuştu.Müteahhitler emlakçılık yapabilir mi , Müteahhitler emlakçı olabilir mi ,