31 / 03 / 2023

Koronavirüs sonrası kiralık villalar ve butik otellere talep arttı!

Koronavirüs sonrası kiralık villalar ve butik otellere talep arttı!

Koronavirüs salgınıyla mücadele ederken kontrollü normalleşme döneminin başlamasıyla beraber tatilciler, kalabalık oteller yerine villa tipi tesislere ilgi gösterdi.


Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs önlemleri kapsamında faaliyetleri duran turistik tesislerde normalleşme süreciyle canlanma yaşandı. Villa konseptli oteller, tatil planı yapanların öncelikli konaklama tercihleri arasında yer alıyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Sakarya Sapanca'da tabiat ile baş başa, dinlendirici ve huzurlu bir tatil yapmak için çeşitli tedbirler alan villa konseptli oteller, misafirlerini ağırlıyor.


- "Metropol şehirlerden ilgi fazla"

İlçenin Kırkpınar mevkisinde konumlanan butik otelin işletme müdürü Gamze Gezgin, konuyla ilgili açıklamasında 23 butik tarzı villa, 16 dubleks villa, 5 aile süit ile 2 bungalov ev olarak müşterilerine hizmet sunduklarını sözlerine ekledi.


Koronavirüs önlemleri kapsamında faaliyetlerine yaklaşık 3 ay ara verdiklerinden bahseden Gezgin, normalleşme süreciyle yeniden hizmete başladıklarını sözlerine ekledi. 


Gezgin, tesisi kapatmadan önce dezenfeksiyon çalışmalarına başladıklarına ve kapalı kaldıkları sürede detaylı temizlik yaptıklarına ve öngörülen kurallara göre hazırlandıklarına dikkat çekti. 


Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütünün uyarı ve genelgelerini takip ederek, tesisi bu kurallara uygun hale getirdiklerinden bahseden Gezgin, "Odalarımız misafir giriş ve çıkışlarında tekrar dezenfekte edilecek. Açık alanlarımızı da sosyal mesafe kuralına göre düzenledik. İlk etapta yüzde 50 dolulukla ilerlemeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.


- "Misafirlerimize hijyenik ortam sağlıyoruz"

Gezgin, normalleşme süreciyle yoğun talep aldıklarını, özellikle İstanbul,  Ankara  ve Kocaeli'nin bu konuda başı çektiğinden bahsetti.


Salgın öncesi dönemde tesislerinin tam doluluk oranıyla hizmet sağladığını anlatan Gezgin, şu açıklamalarda bulundu:


"Normalde de talep gören bir tesisiz fakat bu süreçte müstakil, villa tarzı ve yeşil alanda bir tesis olduğumuz için talepler arttı. Şu anda kalabalık otellere girmek istemeyen insan profili fazlalaştı. Daha çok butik yerleri tercih edebiliyorlar. Hem orman içinde hem de şehir merkezine yakın olduğumuz için bu tür alanlara tercihlerde artış gördük. Tabii ki büyük otelleri de tercih eden kitleler olacak." 


Özellikle hafta sonları daha fazla yoğunluk yaşandığından bahseden Gezgin, "Tesisimizde her misafirin kendine özel bir alanı bulunuyor. O sebeple hiç çekinmelerine gerek yok. En üst düzey ürünlerle tesisimizi sürekli dezenfekte ediyoruz. Ozon makineleriyle müşteri giriş ve çıkışlarında hava şartlandırma işlemi gerçekleştiriyoruz. Misafirlerimize doğayla, çocuk ve aileleriyle güzel vakit geçirebilecekleri hijyenik bir ortam sağlamış bulunmaktayız" diye konuştu.


Sapanca Turizm Derneği Başkanı Berrin Yılmazer de normalleşme sürecinde Sapanca'ya yerli turistlerin daha fazla talep gösterdiğinden bahsetti.


Butik oteller, pansiyonlar ve kiralık evlere çok fazla ilgi olduğundan bahseden Yılmazer, "Yerli turistler yoğunluk gösteriyor. Arap coğrafyasından turistlerden ise genelde kendi evleri olanlar burada. Daha çok tercih edilen yerler butik oteller, havuzlu villalar ve bu tip konaklama yerleri oluyor. Büyük otellerimizde şu an çok fazla doluluk görülmüyor fakat butik yerlerde yüzde 90'a yakın doluluk var" dedi.