07 / 06 / 2023

Konuttaki 5 yıllık kazanç yüzde 70'in üzerine çıktı!

Konuttaki 5 yıllık kazanç yüzde 70'in üzerine çıktı!

Son yıllarda hızlı bir büyüme trendi yakalayan gayrimenkul sektörü yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Merkez Bankası kayıtlarına göre konuttaki 5 yıllık kazanç tüm yatırım araçlarını sollayıp yüzde 70’in üzerine çıktı..


Gayrimenkul Türk halkının önemli yatırım araçlarından biri. Son beş yıllık konut ve yatırım araçlarının kazanç performansına bakınca doğru seçim yapmış görülüyor. merkez bankası kayıtlarından derlenen konut fiyat endekslerine baktık. Konut fiyat endeksi nedir? Konut kredisi kullandıran bankaların, satışa konu olan konutlar için kredi kullandırma aşamasında düzenledikleri değerleme raporlarındaki konut değerleri esas alınarak ortanca fiyat yöntemiyle hazırlanan endekstir. Yaptığımız performans ölçümünde konut, hem beş yıllık dönemde, hem de 2014 yılı getirilerinde ilk sırada yer aldı. BİR TAŞLA İKİ KUŞ

Riske girmeden veya daha az riskle, borsa bugün ne yapmış, altın düştü mü çıktı mı, döviz ne durumda endişesinden uzak, hem başını sokacak bir ev, hem de tasarruf aracı. Faiz düşüşü, bankaların uzun vadeli kredi imkanları ve özellikle “Arap Baharı” etkisiyle artan yabancı ilgisi konut fiyatlarını ve talebini canlı tutan etkenler gibi görülüyor. Yapılan kısıtlı ve birkaç yıl geriden gelen araştırmalara göre, Türkiye konut sahipliğinde ülkeler arasında yüzde 60 ile biraz aşağı sıralarda ama Almanya (%53) ve İsviçre (% 43) gibi ülkelerin üzerinde görülüyor. Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi AB ülkeleri ise konut sahipliğinde Türkiye’den önde. İşin ilginç tarafı kişi başı mili gelirin daha düşük olduğu Hindistan, Macaristan, Çin, Romanya gibi ülkeler konu sahipliğinde ilk sıralarda bulunuyor.


Zeynep Balcı-Hürriyet