30 / 11 / 2022

Konut satışında İzmir'de artış bekleniyor!

Konut satışında İzmir'de artış bekleniyor!

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, önümüzdeki dönemde konut satışlarında Türkiye genelinde en hızlı yükselişin İzmir'de yaşanmasını beklediklerini söyledi.


Müteahhitler Federasyonu Başkanı Başkanı Necip Nasır, önümüzdeki dönemde kentte satışların çok yükseleceğini söyledi. Gerek inşaat malzemelerinde, gerekse konut satışlarında son dönemde meydana gelen artışın, sektörde hissedilen olumlu bir hava yarattığını kaydeden Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, önümüzdeki dönemde konut satışlarında Türkiye genelinde en hızlı yükselişin İzmir'de yaşanmasını beklediklerini söyledi. İnşaat sektöründe aylardır ötelenen talebin, emlak yatırımlarının uzun vadedeki karlılığı ve artan güven nedeniyle, yeniden sektöre yönelmeye başladığına dikkat çeken Nasır, şu açıklamalarda bulundu: Çok şey değişecek "İnsanlar yatırım yapmaya başladı. Bu taleplerin de etkisiyle müteahhitler olarak projelerimize artan bir ivmeyle devam ediyoruz. Gelecek 10 yılda İzmir'de, konut ve inşaat sektöründe çok önemli gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. İzmir'de inşaat sektöründeki bu canlanmada Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da etkisinin büyük olacağına inanıyoruz. İstanbul-İzmir, Ankara -İzmir otoyol projeleri ve Ankara- İzmir Hızlı Tren Hattı, izmir'i bir cazibe merkezi haline getirecek. Önümüzdeki 10 yıl içinde konut açısından en büyük talep İzmir'de olacak. 


Bu talep doğrultusunda İzmir'in bir an önce planlanması gerekiyor. Fakat ortada henüz bir plan yok. Arsa üretilemiyor. Bu da konut fiyatlarının önümüzdeki dönemde ciddi oranda artacağının habercisi. Bundan dolayı konut sahibi olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalarında fayda var." 


Dönüşümde ada bazlı planlama gerekiyor

İzmir'deki sağlıklı bina stokunun, yalnızca yüzde 15 düzeyinde olduğu bilgisini de veren MÜFED Başkanı Necip Nasır, deprem gerçeğiyle yüz yüze olan İzmir'de fay hatlarının da göz önüne alınarak kentsel dönüşümün ada bazlı planlamayla tamamlanması gerektiğini dile getirdi: "Planlama olmayınca yatırım yapılamıyor. Bu nedenle kentin tarihi ve doğal dokusunu kapsayan 50 yıllık bir projeksiyonla planlama yapılmalı. Master planlar tamamlanırsa, yatırımcı da nereye proje yapacağını bilerek gelecek." 


Milliyet EkÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri