19 / 07 / 2024

Konut inşaatlarında yüzde 10-12 arasında artış bekleniyor!

Konut inşaatlarında yüzde 10-12 arasında artış bekleniyor!

TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya, "Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri dikkate alındığında 2017-2021 yılları arasında konut inşaatlarında İlk üç yılda yüzde 10 son iki yılda ise yüzde 12 oranında artış bekliyoruz" dedi. rn


TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya, "Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri dikkate alındığında 2017-2021 yılları arasında konut inşaatlarında İlk üç yılda yüzde 10 son iki yılda ise yüzde 12 oranında artış bekliyoruz" dedi. 


Gelişmekte olan ülkelerin gelecek 5 yılda inşaat halinde olacağını belirten Tesisat Ve İnşaat Malzemecileri Demeği Başkanı Ertan Sapankaya,.


Bu potansiyeli göz önüne alarak yapı malzemeleri alanında dış pazarlarda rekabet gücünü artırarak ve bölge lideri olmak için üretim teknolojisinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. 


Ekonominin lokomotifi inşaat, inşaat sektörünün dinamosu yapı malzemeleri sektörü yatırımların artışıyla en parlak dönemini yaşadığını belirten Sapankaya,M Ekonomi ve inşaatta önemli payı olan yapı ve inşaat malzemeleri sektörü büyük bir sıçramayla en büyiik ihracatçılar arasında yerini aldı. Türk yapı malzemeleri sektörü, değişen yaşam tarzları ve yeni trendlere göre hazırladığı ürün, koleksiyon ve tasarımlarıyla iç ve dış pazarda adından övgüyle söz ettiriyor" şeklinde konuştu. 


"Hedef Bölge Liderliği" 


TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya, "Dünyada önemi artan temiz enerji, çevre bilinci, tasarım ve teknolojiyi fonksiyonellikle birleştirerek sağlıklı, enerji tasarrufu sağlayan, geri dönüşümlü ürünlere büyük eğilim var. Türk yapı ve inşaat malzemeleri sektörü, ürün kalitesiyle dünya ile rekabet edecek giiçte. Üretim kapasitesi yönünden bölgenin üretim üssüyüz. Dış pazarlarda rekabet gücümüzü artırmak için üretim kadar üretim teknolojisine de ağırlık vermeliyiz. Gelişmekte olan ülkeler gelecek 5 yılda inşaat halinde olacak. Bu potansiyeli göz önüne alarak yapı malzemeleri alanında bölge lideri olmak için üretim teknolojisini geliştirmemiz şart" dedi. Türkiye'de kentsel dönüşüm projeleri dikkate alındığında önümüzdeki beş yılda 2017-2021 yıllan arasında konut inşaatlarının ilk üç yılda yüzde 10, son iki yılda ise yüzde 12 oranında artış beklendiğine dikkat çeken Sapankaya," Bu büyüme, inşaat, tesisat ve yapı malzemeleri pazarını da yüzde 10-12 oranında hareketlendireceğini söyledi." Tesisat ve yapı malzemeleri sektöründe iç. pazarın yanı sıra ihracatı da artırmak olduğunu beliıten Sapankaya, "Bu amaçla derneklerinin her yıl Avrupa'nın 2. Türkiye'nin en büyük ihtisas fuarı UNİCERA ile milyonlarca dolarlık ihracat potansiyeline ev sahipliği yaptığını" ifade etti.


Çanakkale HaberÖnerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler