20 / 07 / 2024

Kira stopaj oranları düşürülecek!

Kira stopaj oranları düşürülecek!

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında gayrimenkul kiralamalarında stopaj oranları düşürüldü. Peki indirim oranları ne zamana kadar geçerli? Kimler yararlanabilecek? İşte tüm merak edilenler...


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde koronavirüs pandemisi nedeniyle yapılan düzenlemeler hakkında Twitter hesabı üzerinden bir duyuruda bulunmuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:


''İnşallah Koronavirüs’le mücadelemizi başarıyla neticelendirecek, aydınlık geleceğimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz.''


Kovid-19 önlemleri kapsamında 31 Temmuz 2020 tarih ve 31202 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2812 ve 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları işyeri kiralamalarına ilişkin yüzde 18 oranında uygulanan KDV oranını yüzde 8’e ve gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20’lik Gelir Vergisi stopaj (kesinti) oranını ise yüzde 10’a düşürmüştü.


Gayrimenkulde yüzde 10 indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında 1 Haziran 2021 tarihine kadar gayrimenkul kira stopaj oranının yüzde 10, iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranının ise yüzde 8 olarak uyguklanacağını açıkladı.


Esnafa 3 ay kira yardımı

Geçen günlerde düzenlenen kabine toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız" diye konuşmuştu.


"Yıl sonuna kadar yüzde 20'den 10'a indirdiğimiz gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresini 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz'' diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yüzde 18'den yüzde 8'e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.