15 / 06 / 2024

KDV düzenlemesi konut fiyatlarını etkiledi!

KDV düzenlemesi konut fiyatlarını etkiledi!

Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında inşaat şirketlerinin KDV iade alımları da hızlandı. KDV'deki bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltacağı ve fiyatlarda indirim sağlayacağı düşünülüyor.


İnşaat şirketlerinin KDV iade alımları hızlanıyor. Ayrıca yeni yapılacak evlerde kombi, radyatör, küvet gibi ürünlerde yüzde 18 olan KDV yüzde 1'e inerken, mart ayında sona eren KDV indirim süresi de eylül ayına kadar uzatıldı. Tüm bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltarak fiyatlarda indirim sağlaması bekleniyor. 


Hükümet son aylarda inşaat sektörüne önemli destekler sağlıyor. Sağlanan desteklerle hem ekonominin çarklarının dönmesi, hem de inşaat sektöründe büyümenin sürmesi hedefleniyor. Yapılan düzenlemeler vatandaşın da ev sahibi olmasını kolaylaştırıyor. Bu yıl KDV indirimi ve damga vergisinin sıfırlanmasının yanında şirketlerin KDV iade alımları da hızlanıyor. 


KDV düzenlemesi konut fiyatlarını etkiledi!


Maliye Bakanı Naci Ağbal, yüzde 120 oranında banka teminat mektubu veren mükelleflerin, KDV iadelerini en geç  5 iş günü içinde alabileceğini belirterek, "Böylece, kontroller veya bazı eksiklikler nedeniyle iade sürecinin gereksiz yere uzamasının önüne geçilecek." müjdesini vermişti. Daha önce firmalar Maliye'den alacakları için 3 yıldan fazla beklediği için finansal zorluk çekmekteydi. Şimdi KDV iadelerinin hızlanmasıyla firmaların maliyetlerinin azalması bekleniyor. Ayrıca yeni yapılacak evlerde kombi, radyatör, küvet gibi ürünlerde yüzde 18 olan KDV yüzde 1 'e inerken, mart ayında sona eren KDV indirim süresi de eylül ayma kadar uzatıldı. Tüm bu düzenlemelerin konut fiyatlarında maliyetleri azaltarak fiyatlarda indirim sağlaması bekleniyor. 


KDV düzenlemesi konut fiyatlarını etkiledi!

Business News dergisine konuşan Halk GYO Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, son olarak Eylül ayında yayınlanan karar ile 151 m2'nin üzerindeki konutlar için konut alımında % 18 olan KDV oranının %8'e indirilmesinin sektör açısından olumlu olduğunu ifade etti. Yetgin "Doğru zamanda yapılan KDV feragatları sektörün talep tarafım canlı tutmak için önemlidir. Sektörün arz tarafı ilgilendiren KDV iadesi ile ilgili olarak da; inşaatların bitmesinin beklenmeden üretim aşamasında iadelerin alınabilmesi için gerekli düzenlemelere yönelik beklentinin karşılanması da sektör için önemli bir gelişme olacaktır" dedi. KDV düzenlemesi konut fiyatlarını etkiledi!

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yapılan düzenlemeyle, yeni yapılacak konutların yüzde 1.5 daha aşağı fiyatta satışa çıkacağını söyledi. Durbakayım "Örneğin 100 bin liralık evde vatandaşm bin 500 TL gibi bir avantajı olacak. Geçtiğimiz günlerde ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde alman yüzde 1 damga vergisi harcı da kaldırıldı.  Şimdi de KDV iadesiyle yüzde 1.5 iskonto sağlanmış oldu. Şu anda yüzde 5 peşinatla konut sahibi olunabiliyor. Konut fiyatlarında devletten vatandaşa yüzde 2.5 indirim geldi. Bu da yüzde 5'lik peşinatın yarısının devlet tarafından karşılandığı anlamına geliyor. Önümüzdeki günlerde sözleşmelerdeki harçların indirilmesi, bürokrasinin kısalması ve müktesep hak gibi konularm sağlanması yolunda da adımlar atılırsa 2017'de hedeflediğimiz 1.5 milyonluk konut satışı rakammı rahatlıkla yakalarız."diye konuştu. Torkam İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dereli de KDV iadelerinin 3 yıl sonra yapılmasının, firmalara ek bir kredi maliyeti getirdiğini belirterek, KDV geri ödemesinin 3 aylık periyotlarla yapılmasının, firmanın kredi maliyetinin düşürülmesini ve tüketiciye yansıyacak fiyat farkının azalmasını sağlayacağını belirtti. 


Maliye Bakanlığı'nın, KDV tebliğine göre, 150 metrekarenin altındaki konutların ilk yapımı sırasında kullanılan kombi, cam balkon, duş teknesi, duşakabin, küvet, mutfak dolabı, evye, batarya, duş başlığı, panel radyatör gibi ürünler yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV'ye tabi tutulacak. Maliye, müteahhitlerin bu eşyaya ilişkin ödedikleri KDV'nin yüzde 17'sini iade edecek. Bu indirimin yeni yapılacak evlerde fiyatlara yüzde 1 ila 1.5 düşüş olarak yansıması, yani 300 bin TL'lik bir evin fiyatında 4 bin 500 TL düşüş oluşturması bekleniyor.

 

150 metrekarenin altındaki konutlar yüzde 1 KDV'ye/ üstündekiler ise yüzde 18 KDV'ye tabi bulunuyor. Mobilyalı olarak satılan yeni ürünler KDV iadesine tabi tutulurken, bazıları tutulmuyor. Burada kriter, kullanılan eşyanın sökülüp başka bir evde kullanılmaya elverişli olup olmaması. Örneğin, buzdolabı, fırın, davlumbaz, bulaşık makinesi, mobilya, vestiyer, televizyon ve benzeri eşya ile birlikte satılan 150 metrekare altındaki konutlarda bu eşyaya ilişkin KDV iadesi yapılmıyor. Yani söz konusu eşya yüzde 18 KDV ile işlem görüyor. 


Değişiklikle, KDV iadesine tabi tutulmayacak bu gruptaki eşya arasına avize ve perde de ilave edildi. KDV hamlesi yabancıları Türkiye'ye çekecek


Yabancılara konut ve işyeri satışlarında da KDV kaldırıldı. Agency Gayrimenkul'ün kurucu ortaklarından Yasin Tatlıdil,"Sektörde ciddi bir hareketlenme yaşanacaktır. Bu düzenleme, alım yönünde Türkiye'ye ilgiyi artıracak"dedi. Tatlıdil,"Daha önce 1 milyon dolarlık yatırım yapan yabancı yatırımcı Türk vatandaşlığı hakkını elde ediyordu. Bu karar yabancı satışlarını hareketlendirmişti. Ancak yabancılar için KDV'nin kaldırılması, çok yerinde ve isabetli bir karar oldu. Böylece hem yabancılara satışlar hareketlemiş olacak hem de Türkiye'ye ciddi bir döviz girişi sağlanacak" dedi. Yurt dışında da hükümetlerin benzer uygulamalar yaptığını dile getiren Tatlıdil, "KDV'nin sıfırlanması fiyatlara yansıyacak. Bu şartlarda alıcının direkt olarak faydalanacağı bir uygulama hayata geçilecek. KDV muafiyetinin satışları ciddi şekilde artıracağını düşünüyorum"diye konuştu.


Yenibirlik