23 / 03 / 2023

Hakan Akçam: Vatandaşlık düzenlemesi fırsata çevrilmeli!

Hakan Akçam: Vatandaşlık düzenlemesi fırsata çevrilmeli!

Etimesgut Emlak Müşavarliği Başkanı Hakan Akçam, ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Akçam bunun fırsata çevrilmesi gerektiğini vurguladı.


"Ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi" yönündeki yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanması inşaat sektöründe büyük heyecan yarattı. Yönetmeliğin sektöre kısa vadede ivme kazandırmasını beklediklerini belirten Etimesgut Emlak Müşavarliği Başkanı Hakan Akçam, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri'nden yoğun ilgi beklediklerini söyledi. Akçam, şunları kaydetti: 


"FIRSATA ÇEVRİLMELİ" 

"1 milyon dolarlık ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi başlangıç açısından önemli bir adım. Bu rakamın aşağılara çekilmesi Emlak İnşaat sektörüne cansuyu olur. 50 ila 500 bin dolara satılan konut, pazarın yüzde 30'unu oluşturuyor. Bu pazarı hareketlendirmek için oturum izninin verilmesi gerekiyor. Yüzde 3'lük konut pazarının ivmelendirilmesi önemli bir gelişme. Bu gelişmeyi coşkuya çevirmek lazım." 


DÜNYADAKİ DİĞER ÖRNEKLER 

Dünya ülkelerindeki bu uygulama hakkında da örnekler veren Akçam, "İspanya'da 160 bin Euroluk gayrimenkul satın alan yabancılar oturum izni alıyor. Portekiz'de ise 500 bin Euroluk gayrimenkul alana ikâmet hakkı, 1 milyon Euro yatırım yapana ise vatandaşlık veriliyor. ABD'de bu şirket ve emlak bazında uygulanıyor. 1 milyon dolar sermayeli şirket açan veya 500 bin dolar yatırım yapan girişimcilere süresiz oturma izni, 5 yıldan sonra da vatandaşlık hakkı veriliyor. İrlanda'da 400 bin Euroluk bir mülk alana oturma izni veriyor. 500 bin Euroluk yatırım yapanlar, hükümetin belirlediği tarihte vatandaş olabiliyor. Yunanistan'da 250 bin Euroluk gayrimenkul alımlarında 5 yıl oturma izni veriliyor. Her beş yılda bir yenileniyor" diye konuştu.
Habertürk Ankara